skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

15 listopada 2012, 09:27 Kultura rosyjska bez tajemnic

Fundacja Kultury bez Barier i Fundacja Wspieram zapraszają osoby niewidome, niedowidzące, niesłyszące, niedosłyszące i głuchoniewidome do kulturalnego „lotu” Sputnikiem nad Polską, a więc do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach 6 Festiwalu Filmów Rosyjskich. Zaproszenie jest tym bardziej godne uwagi, że, dzięki współpracy obu Fundacji, pierwszy raz w historii tego festiwalu niektóre imprezy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną. „Lot” zaczynamy 18 listopada (niedziela) w Teatrze Powszechnym, a kończymy 21 listopada (środa) w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. 19 i 20 listopada (poniedziałek i wtorek) spotykamy się w Kinotece. Szczegółowy rozkład jazdy wygląda następująco:

18 listopada (niedziela) – spektakl „Dzień Walentego” Iwana Wyrypajewa
Teatr Powszechny, ul. Zamojskiego 20, godz. 19:30.
Romantyczna historia opowiedziana z poczuciem humoru, ciepłem i nostalgią. Historia o miłości minionej, choć wciąż trwającej, miłości zaskakującej i zaskakiwanej. Zapraszamy na „Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa.
Sztuka została opatrzona audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Bilety kosztują 35 zł, liczba miejsc jest ograniczona, prosimy więc o wcześniejszą ich rezerwację.
Zgłoszenia przyjmuje Anna Żórawska
e-mail: ania@kulturabezbarier.org
tel: 22 486 96 42 wew. 4

19 listopada (poniedziałek) – film „Butelka na haczyku” Aleksandra Rogożkina
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, godz. 18
Rosja widziana oczami przybysza i jednocześnie oczami jej mieszkańców, Rosja widziana w mikroskopijnej odsłonie, opowiadana przez jedno wydarzenie, nieoczekiwana, nieokiełznana, mieszająca tęsknotę o wielkiej przygodzie z brudem życia. A wszystko to tylko jedna z prawd o Rosji. Zapraszamy na „Butelkę na haczyku” Aleksandra Rogożkina.
Film został opatrzony audiodeskrypcją, wyświetlone będą też napisy z polską ścieżką dialogową. Bilety do kupienia w kasie Kinoteki. Kosztują 15 złotych (w przedsprzedaży) i 17 złotych (w dniu projekcji).

20 listopada (wtorek) – film „Brylantowa ręka” Leonida Gajdaja
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, godz. 18.00
Klasyka kina radzieckiego, komedia kryminalna, która po dziś dzień pozostaje jednym z największych kasowych przebojów ZSRR. Można płakać ze śmiechu, a jednocześnie dopatrywać się satyry na panujące w Związku Radzieckim w latach 60-tych relacje społeczne. Zapraszamy na „Brylantową rękę” Leonida Gajdaja.
Film został opatrzony audiodeskrypcją, wyświetlone będą też napisy z polską ścieżką dialogową. Bilety do kupienia w kasie Kinoteki. Kosztują 15 złotych (w przedsprzedaży) i 17 złotych (w dniu projekcji).

21 listopada (środa) – Syberia oczami Mateusza Damięckiego i … kuchnia rosyjska
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, godz. 17.00
Pozostaje wciąż dzika i nieujarzmiona, fascynuje i przeraża, ściąga śmiałków z całego świata i nikomu nie odkrywa swych wszystkich tajemnic. Syberia – zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej dzikich krain Rosji i jednocześnie na spotkanie z Mateuszem Damięckim, aktorem, którego Syberia wezwała na niecodzienną przygodę. Będą opowieści, zdjęcia, fragmenty filmu, będzie niesamowicie, a wszystko w ramach „Zakochaj się w kulturze”. Po spotkaniu z Mateuszem Damięckim zapraszamy na jeszcze jedną atrakcję – na spotkanie z rosyjską kuchnią.
W trakcie całego spotkania audiodeskrypcja będzie robiona na bieżąco (w ramach potrzeb), będzie też obecny tłumacz języka migowego.
Wstęp jest wolny, liczba miejsc jest jednak ograniczona. Prosimy więc o ich wcześniejszą rezerwację. Zgłoszenia przyjmuje Anna Żórawska.
e-mail: ania@kulturabezbarier.org
tel.: 22 486 96 42 wew. 4