skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

31 października 2012, 15:02 Dotknij Kopciuszka

Nie zabrakło wrednych sióstr, dobrej wróżki i wymarzonego królewicza, ale pojawiła się też niespodzianka – postać Szczura, straszliwego łakomczucha i wielbiciela serów, który odgrywa niebagatelną rolę w wydarzeniach.
O czym mowa? O „Kopciuszku”, sztuce teatralnej, która została wystawiona 18 października br. na deskach Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Spektakl ten został dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Tekst audiodeskrypcji napisała Izabela Künstler, a przeczytał Jacek Popławski (aktor Ateneum i reżyser „Kopciuszka”).
Żywe, barwne i pełne ciepłego humoru przedstawienie, bez zbędnego moralizatorstwa, powstało z myślą o najmłodszych widzach, ale ubawiło także dorosłych.
Przez dwa dni poprzedzające premierę odbywały się próby i konsultacje skryptu audiodeskrypcji przez słabowidzącą Małgorzatę Zuber i niewidomą Anetę Wawrzos. Na ten pierwszy w Katowicach spektakl zaproszeni zostali uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.
Po przedstawieniu dzieci miały możliwość wejścia na scenę i lepszego poznania lalek, a nawet aktorów poprzez dotyk. Radość była ogromna! Lalki i mobilną dekorację zaprojektował Nori Sawa – japoński artysta, znany już publiczności „Ateneum”.
Na premierze obecna była Stefania Gowda – pełnomocnik prezydenta Katowic do spraw osób niepełnosprawnych oraz redaktor Iwona Kucharska reprezentująca „Dźwięk Słowa”.
Z fotorelacją z wydarzenia można zapoznać się na stronie http://www.ateneum.art.pl/.

Kontakt:
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, ul. Św. Jana 10
e-mail: slaski@ateneumteatr.pl
organizacja widowni: 32 2537 926
kasa biletowa: 32 2537 779.
Osoby niepełnosprawne mają prawo do 50% zniżki na bilety, należy jednak pamiętać, by wykupić je co najmniej 2 dni przed spektaklem.