skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

4 października 2012, 12:49 Z plecakiem na szlaku wiary

Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych przygotowało na 2013 rok dla osób niewidomych, niedowidzących i ich przyjaciół dwie pielgrzymki oraz wyjazd integracyjno - informacyjny:

1. Ogólnopolska Pielgrzymka do Matki Bożej Bolesnej w kościele farnym w Chełmnie
Termin: 13 – 14 września 2013 roku;
Zapisy: w Krajowym Duszpasterstwie w maju 2013 roku;
Szczegółowe informacje: www.wnmpchelmno.pl.

Obraz Matki Bożej Bolesnej, zwanej też Matką Bożą Chełmińską lub Chełmińską Pietą został przeniesiony w połowie XVII wieku z Bramy Grudziądzkiej, gdzie mieszkańcy miasta i okolicy już w średniowieczu zbierali się na modlitwę, do kaplicy w kościele farnym. W połowie XVIII wieku wizerunek był koronowany.

2. Zagraniczna Pielgrzymka do Turcji
Termin: 13 – 25 czerwca 2013 roku;
Zapisy: w Krajowym Duszpasterstwie do końca października 2012 roku;
Koszt: 1300 euro plus bilet lotniczy( czyli w przybliżeniu: 6,5 – 7 tysięcy złotych)

Jest to Pielgrzymka śladami świętego Pawła prowadzona przez księdza Waldemara Chrostowskiego.
Program :
• 13.06. - czwartek: godz. 11.00; zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i odprawa paszportowa; 13.10 - odlot samolotu PLL „LOT" do STAMBUŁU: 16.30 - lądowanie w Stambule; odprawa paszportowa i przejazd do hotelu; kolacja i nocleg w Stambule.
• 14.06. - piątek: STAMBUŁ: Pałac Sułtanów Topkapi. Bazylika Hagia Sophia, Meczet Błękitny. Cysterna Bazylikowa. Hipodrom; obiad; Muzeum Adama Mickiewicza, Siedziba Patriarchy Konstantynopola, Złoty Róg; kolacja i nocleg w Stambule.
• 15.06. - sobota: STAMBUŁ - ANKARA: postój na terenie starożytnego Chalcedonu z widokiem na Cieśninę Bosfor; obiad w drodze do Ankary; ANKARA: Mauzoleum Kemala Ataturka (twórcy Republiki Tureckiej); kolacja i nocleg w Ankarze.
• 16.06. - niedziela: ANKARA: Muzeum Kultur Anatolijskich i Stare Miasto; podróż do KAPADOCJI, obiad w drodze do Kapadocji; kolacja i nocleg w Urgup.
• 17.06. - poniedziałek: KAPADOCJA: NEVSEHIR (staroż. Nysa - ojczyzna Ojców Kapadockich), podziemne miasto DERINKUYU, Dolina Goreme z zespołem skalnych świątyń; obiad; AVANOS - miasto słynne z wyrobów ceramicznych; kolacja i nocleg w Urgup.
• 18.06. - wtorek: KAPADOCJA - TARS: Wrota Cylicyjskie, Kościół św. Pawła w Tarsie i pamiątki w mieście narodzin Apostoła Narodów; kolacja i nocleg w Tarsie.
• 19.06. - środa: TARS - KONYA (staroż. Ikonium) - kościół św. Pawła i Barnaby. Meczet Mewlana (legendarny założyciel Tańczących Derwiszy), kolacja i nocleg w Konya.
• 20.06. - czwartek: KONYA - YALVAC (ANTIOCHIA PIZYDYJSKA) -PAMUKKALE; po drodze pozostałości biblijnego miasta KOLOSY i LAODYCEA -jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy; „Bawełniane Wzgórza". HIERAPOLIS (staroż. uzdrowisko, miejsce śmierci św. Filipa); kolacja i nocleg w Pamukkale.
• 21.06. - piątek: РАМUKKALE - SELDŻUK: przejazd wzdłuż doliny rzeki Meander; MILET - miejsce pożegnania Pawła z przełożonymi Kościoła w Efezie: DIDYMA -świątynia Apollosa; EFEZ: „Wzgórze Słowików" z Domem Najświętszej Maryi Panny (Meryem Ana); kolacja i nocleg w Seldżuk.
• 22.06.- sobota - EFEZ i okolice: ruiny starożytnego Efezu - miejsce działalności św. Pawła i św. Jana; Bazylika św. Jana Apostoła i Ewangelisty: kolacja i nocleg w Seldżuk.
• 23.06. - niedziela: SELDŻUK - PERGAMON - DIKILI: wyjazd do IZMIR (staroż. Smyrna) - kościół św. Polikarpa, PERGAMON - obiad i zwiedzanie Akropolu; przejazd do hotelu: kolacja i nocleg w Dikili.
• 24.06. - poniedziałek: DIKILI - STAMBUŁ: po drodze zwiedzanie legendarnej TROI; przeprawa promem przez Cieśninę DARDANELE; obiad; dalsza podróż do STAMBUŁU; kolacja i nocleg w Stambule.
• 13.25.06. - wtorek: STAMBUŁ: kościół Zbawiciela .,in Chora", spacer statkiem po Cieśninie Bosfor; obiad; 17.30 - odlot samolotu PLL „Lot" do Warszawy; 18.55 -lądowanie w WARSZAWIE. Zakończenie pielgrzymki.

3. Dwutygodniowy integracyjno-informacyjny wyjazd wakacyjny do Rabki.

Termin: 1 – 15 lipca 2013 roku;
Zapisy: na styczniowym spotkaniu opłatkowym Duszpasterstwa.