skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

28 września 2012, 13:10 Kolory w innej perspektywie

Uwrażliwia na odmienność, uczy innego spojrzenia na świat zmysłów, rozbudza wyobraźnię i zaskakuje inną perspektywą. „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin, tytuł znany już w wielu krajach, wchodzi wreszcie na polski rynek.
To książka uboga w słowa, ale bogata w treść. Pierwsze skrzypce gra w niej barwa – czarne tło, czarne dotykowe ilustracje i czarne kropeczki imitujące alfabet Braille’a. Mimo tych elementów książka nie jest przeznaczona dla osób niewidomych; brajlowskie znaki i wypukłe rysunki są zbyt delikatne i szczegółowe, by można było je rozpoznać bez użycia wzroku. Jej zadanie jest inne. Niewidomy Tomek, bohater „Czarnej książki kolorów”, pokazuje dzieciom (i dorosłym), że kolory da się narysować czarną kredką, a świat można poznawać nie tylko za pomocą zmysłu wzroku. Książka uczy empatii i oswaja zdrowe dzieci z tematem niepełnosprawności. Jej wartość doceniono na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2007 r., gdzie otrzymała nagrodę New Horizons Award Bologna Children’s Book Fair.
W sobotę, 29 września, o godz. 17.00 w kluboksięgarni dziecięcej Badet w Warszawie (ul. Lentza 35a) odbędzie się premiera „Czarnej książki kolorów”. Wydawnictwo Widnokrąg i Niewidzialna Wystawa, zapraszają osoby od lat 5 do 99 na spotkanie ze światem, w którym brakuje jednego ze zmysłów. Uczestnicy spotkania będą odczytywać tablice tyflopedagogiczne, przechodzić przez labirynt z pomocą laski, próbować coś napisać pismem Braille’a, lepić czarne kolaże i badać, jak działają nasze zmysły w ciemności.
Wstęp wolny, zapisy: badet@badet.pl lub tel. 22 499-37-17.
Współorganizatorem spotkania jest fundacja Dzieci Czytają.

Czarna książka kolorów
Menena Cottin
il. Rosana Faría
przeł. Marta Jordan
wyd. Widnokrąg, 2012