skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

22 lutego 2012, 16:03 Gra dla osób z dysfunkcją wzroku

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się sprzedaż interaktywnego audiobooka „1812 Serce zimy”, który jest dostępny dla osób korzystających z udźwiękowionych komputerów i urządzeń mobilnych. Audiobook to nowatorska gra, w której gracz sam decyduje o losach bohaterów przez wybór odpowiednich opcji pojawiających się w czasie gry. Doskonała obsada aktorska i oprawa muzyczna oraz ponad 4 godziny wciągającej gry zapewnią niezapomniane wrażenia. To pierwsza taka audiogra na polskim rynku przygotowana dla szerokiej grupy docelowej, a zarazem w pełni dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku. Poruszanie się podczas gry nie wymaga korzystania z narządu wzroku, a grafika została zredukowana do minimum, by gracz mógł skupić się na treści audiobooka i dokonywać odpowiednich wyborów.
Interaktywny audiobook został wyprodukowany przez Telekomunikację Polską przy współpracy Orange Labs, jednostki badawczo-rozwojowej grupy TP. Autorami fabuły są Magdalena i Maciej Reputakowscy, a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i kierownikiem produkcji jest Jarosław Beksa. Osoby odpowiedzialne za jego produkcję nawiązały kontakt z Instytutem Tyflologicznym PZN w celu sprawdzenia dostępności produktu i wdrażania sugerowanych poprawek przez osoby z dysfunkcją wzroku. Audiogra dostępna jest na komputery z systemem Windows, urządzenia Apple (iphone, ipod, ipad), a także na telefony z systemem Android i Symbian. Przed zakupem pełnej wersji producenci gry zalecają pobranie prologu (darmowej wersji demo) celem sprawdzenia zgodności gry z posiadanym urządzeniem.
Więcej szczegółów na http://www.sercezimy.pl

Opis fabuły (cytowany za http://www.sercezimy.pl):
"Jest rok 1812, La Grande Armée wkracza do Rosji. Rozpoczyna się wojna, która na wiele dziesięcioleci zmieni oblicze Europy i światowy układ sił. Francuzi, Rosjanie i przedstawiciele wielu narodów Starego Kontynentu ścierają się w śmiertelnym boju.
Jednak to nie jedyna wojna, która toczy się w skutej lodem Rosji. Równie bezlitosne starcie wstrząsa światem magicznych istot, które od wieków zamieszkują bezkresne przestrzenie mocarstwa. Oto Pani Zimy, okrutna Królowa Śniegu, wykorzystuje panujący chaos do swoich celów i dąży do nowych podbojów. Pragnie tylko jednego: by świat opanował wieczny mróz, a chłód śmierci zgasił żar życia. Te ambicje zagrażają zarówno królestwu magii, jak i światu śmiertelników..”.