skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

18 stycznia 2012, 16:41 Chemia bez tajemnic

Osoby niewidome i słabowidzące mogą już korzystać ze specjalnie dla nich stworzonej tablicy Mendelejewa.
Układ okresowy pierwiastków dostępny jest w internecie, a jego obsługa jest bardzo prosta. Wszystko wygląda tak samo jak na tradycyjnej tablicy, a jedyna różnica polega na udźwiękowieniu tego, co osoba widząca może zobaczyć lub przeczytać. Gdy staniemy na odpowiednim polu, lektor poda nam polską i łacińską nazwę pierwiastka, jego symbol, liczbę i masę atomową oraz gęstość. Informacje o metalach czyta głos męski, a o niemetalach - kobiecy. Dodatkowo pojawiają się dźwięki, ktore informują nas o stanie skupienia pierwiastków. W przypadku gazu w tle słyszymy szum powietrza, gdy czytamy o cieczy - plusk wody, a informacji o ciele stałym towarzyszy cisza.
Nawigacja dostosowana jest do potrzeb osób niewidomych, ale jest także bardzo prosta dla tych, którzy posługują się wzrokiem. Po tablicy można bowiem poruszać się zarówno za pomocą strzałek, jak i myszki. Specjalne dźwięki sygnalizują zaznaczenie konkretnego pierwiastka, przekroczenie granicy między jednym a drugim polem, a także wyjście poza tablicę. Natomiast ruchowi pionowemu oraz poziomemu przypisano dźwięki układające się w całą gamę.
Z tego projektu mogą korzystać także osoby widzące. Dla nich poszczególne pierwiastki są rozróżnione kolorami, odmiennymi dla cieczy, gazów i ciał stałych. Układ jest dostępny na stronie www.polimedia.pl/tablica.
Jak twierdzi pomysłodawca i wykonawca projektu Paweł Pasterz, jest to pierwsza na świecie dźwiękowa tablica Mendelejewa. W planach są kolejne pomoce dźwiękowe dla osób niewidomych z zakresu chemii i fizyki, dotyczące np. prawa Archimedesa lub zagadnień elektromagnetycznych.