skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

17 stycznia 2012, 15:08 Audiodeskrypcja w Łodzi

Łódzkie kino Charlie (ul. Piotrkowska 203/205)
zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na bezpłatny pokaz filmów z audiodeskrypcją. Projekcja odbędzie się 23 stycznia (poniedziałek) o godzinie 11:30. Wyświetlone zostaną dwa filmy dokumentalne, prezentowane w ramach MFF HumanDoc.

,„Pencers for Palestine”, Polska, reż. Mateusz Mularski i Urszula Laskowska.
Film opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu, mamy szansę poznać ich historię, dowiedzieć się, jakie są ich problemy i marzenia. Jest to opowieść inna niż większość historii z tego regionu. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie dotyczy ona wojny ani bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Jest to historia ludzi, którzy wbrew niesprzyjającej sytuacji politycznej i życiowym przeciwnościom, mimo wszystko starają się realizować swoje marzenia i ambicje. Jest to też historia o Polakach, którzy jadą do tego niebezpiecznego zakątka świata, by pracować i żyć tam miesiącami, pomagając innym tworzyć normalność w świecie, w którym wydawałoby się, nie ma dla niej miejsca.

„Please vote for me”, Chiny, reż. Weijun Chen.
Jakie mogłyby być konsekwencje wprowadzenia wolnych wyborów w Chinach? Czy demokracja jest wartością uniwersalną? Reżyser Weijun Chen postanowił odpowiedzieć na te pytania przeprowadzając eksperyment - oddając władzę w ręce ludu.

W "Zagłosuj na mnie" uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej Evergreen doświadczają na własnej skórze czym jest demokracja. Ogłaszają wybory na przewodniczącego klasy - prestiżowe stanowisko, o którego obsadzeniu decydował dotychczas nauczyciel. Wraz z rozwojem akcji obserwujemy trójkę ośmiolatków: dwóch chłopców i dziewczynkę - jedynaków (w wynik chińskiej polityki "jednego dziecka") w trakcie bezwzględnego wyścigu po upragnione stanowisko. Młodzi kandydaci ulegają wpływom nadgorliwych rodziców, namawiających dzieci do sięgania po wszelkie możliwe środki, łącznie z przemocą, przekupstwami, potajemnymi pertraktacjami i personalnymi zaczepkami. W efekcie otrzymujemy kampanię wyborczą, która pod względem natarczywości jest bardzo bliska amerykańskiej.
Ujmujący, zaskakujący i pouczający film prezentuje widzom codzienność miasta Wuhan, położonego w samym środku Chin, a rozmiarem dorównującego Londynowi. Miasta, którego domy rodzinne i nowoczesne szkoły niewiele różnią się od tych znanych nam z własnego otoczenia. Nie tylko architektura miasta nie jest nam obca, ale także nadzieje i marzenia jego mieszkańców, zarówno dzieci jak i ich rodziców, co jest dowodem na to, że zwłaszcza w trakcie wyborów ludzka natura jest wszędzie taka sama.