skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

23 lipca 2009, 11:38 Pierwszy internetowy e-kiosk z prasą dla osób niewidomych i słabowidzących.

"Polityka", "Tygodnik Wprost" i "Claudia" - między innymi te tytuły będzie można znaeźć w pierwszym internetowym e-kiosku z prasą dla niewidomych i słabowidzących. Całkowicie przyjazny dla osób z dysfunkcją wzroku serwis rusza już 1 sierpnia.
Ile to razy większość z nas napotykała na problemy, w sytuacji gdy chcieliśmy przeczytać internetowe wydanie ulubionego czasopisma, lub odnaleźć interesujący artykuł w e-wydaniach prasy codziennej. Mimo biegłej znajomości programów komputerowych nie udawało się nam. Wszystko z powodu obrazkowego prezentowania treści zawartych w Internecie, a z taką formą przekazu informacji programy udźwiękawiające po prostu nie radzą sobie.
Ma się to zmienić już wkrótce. Jak zapewnili gospodarze seminarium, które odbyło się 22 lipca w Warszawie. W jego trakcie zaprezentowano internetowy serwis e-Kiosk, który będzie udostępniał w przyjazny sposób osobom niewidomym i słabowidzącym czasopisma (wydania bieżące
i archiwalne).
- Nawigacja po stronie internetowej e-kiosku jest łatwa, wręcz intuicyjna - mówi Anna Rozborska, która w trakcie spotkania zaprezentowała sposób poruszania się po serwisie.
Serwis został wykonany przez Instytut Maszyn Matematycznych w ramach projektu badawczego
rozwojowego, dofinansowanego przez MNiSzW, w ścisłej współpracy z organizacjami działającymi
na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.
Serwis dedykowany jest osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze względu na wzrok. Warunkiem korzystania z zasobów e- kiosku jest zarejestrowanie się na stronie http://ekiosk.imm.org.pl
Tytuły prasowe udostępniane będą bezpłatnie. Autorzy projektu zapewniają, że liczba dostępnych tytułów będzie stale wzrastać. 1 sierpnia serwis rusza z dziesięcioma najpopularniejszymi czasopismami, m.in. z "Polityką", "Tygodnikiem Wprost", "Claudią" i "Młodym Technikiem".