skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

29 października 2010, 09:11 Dieta ojców wpływa na zdrowie dziecka

Ojcowskie słabostki kulinarne, jak informuje Polska Agencja Prasowa, mogą spowodować poważne problemy z metabolizmem u następnego pokolenia. Naukowcy z University of New South Wales donoszą, że otyli ojcowie, spożywający wysokotłuszczowe produkty, zwiększają ryzyko zachorowania ich dzieci na cukrzycę i inne choroby metaboliczne. Badania te jako pierwsze, wykazują inne niż genetyczne uwarunkowania przyczyniające się do przekazywania chorób międzypokoleniowych. - Wiadomo już, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie otyłe, gdy matka też ma nadwagę. Odkryto też, że waga kobiety przed i podczas ciąży odgrywa niebagatelną rolę w przyszłych chorobach ich dzieci, częściowo dlatego, że rozwój wewnątrzmaciczny dziecka jest jednym z najważniejszych okresów w rozwoju młodego organizmu. Do dziś jednak nie zastanawiano się nad tym, czy styl życia ojca, głównie jego sposób odżywiania się, ma jakikolwiek wpływ na płód, a potem na życie nowego człowieka - stwierdza inicjatorka badań prof. Margaret Morris. Nad zależnością między dietą ojca a pojawianiem się chorób u następnego pokolenia pracował dr Sheau-Fang Ng. Badanie polegało na obserwacji szczurów. Samce szczurów karmiono wysokotłuszczowymi produktami
, by doprowadzić je do otyłości i nietolerancji glukozy. Następnie doprowadzono do ich zbliżenia z samicami o normalnej wadze. Dorosłe potomstwo męskie wykazało upośledzoną tolerancję glukozy oraz wydzielanie insuliny. Otyły ojciec spożywający tłuste potrawy "programuje" zmiany epigenetyczne u swojego potomstwa, dlatego, że taka dieta ma wpływ na jego nasienie. Epigenetyka to proces, w którym zmiany ekspresji genów - a tym samym ich funkcji - mogą zaistnieć nawet wtedy, gdy nie zaobserwowano zmian w sekwencji DNA. Dlatego też potomek może mieć w przyszłości problemy z procesami fizjologicznymi i metabolizmem.
Dotychczas zjawisko cukrzyków w rodzinie
uwarunkowane było przede wszystkim genetycznie. Te rewolucyjne badania wykazały,
że również uwarunkowania środowiskowe odgrywają tu ogromny wpływ. Badania dodatkowo wyjaśniają przyczyny epidemii ludzi otyłych i cukrzyków na świecie.