skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

28 lutego 2020, 09:45 Bezpłatne badania w kierunku jaskry

Przychodnia PZN przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie zaprasza na bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku jaskry. Placówka bierze udział w akcji Światowy Tydzień Jaskry, która jest organizowana w dniach 8−14 marca 2020 r.

Z darmowych badań mogą skorzystać osoby, które nie odwiedziły okulisty przez co najmniej ostatni rok i nie są chore na jaskrę. W ramach badań przesiewowych wykonywane będą następujące badania: ciśnienia wewnątrzgałkowego, dna oka oraz pachymetria (pomiar grubości rogówki).

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnych stadiach zaawansowania. Akcja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce, z uwagi na to, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, problem jaskry może dotyczyć już nawet miliona osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby. Aż w 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku.
Z uwagi na duże zainteresowanie akcją Przychodnia PZN prosi o wcześniejszą rezerwację wizyt: tel. 22 635 67 02 oraz 22 635 67 33.

Więcej na temat akcji: https://tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta.