skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

2 stycznia 2020, 08:55 Pomoc dla osób niepełnosprawnych w 2020 r.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, więcej środków na warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej, programy społeczne to wszystko przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej dla osób niepełnosprawnych w 2020 r.

Nowy rok przyniesie zmiany w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę nastąpi waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, przyznawanego rodzicom rezygnującym z pracy w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Będzie ono wynosić 1830 zł netto (wzrost o 247 zł w stosunku do roku 2019). Odpowiednio wzrośnie także kwota ubezpieczeń opłacanych z budżetu państwa – społecznego i zdrowotnego.

W 2020 roku będzie też więcej środków na warsztaty terapii zajęciowej oraz zakłady aktywności zawodowej. Dofinansowanie kosztów pobytu jednego uczestnika w WTZ wyniesie od nowego roku 20 496 zł rocznie (wzrost o 2400 zł w stosunku do 2019 r.). W przypadku zakładów aktywności zawodowej podwyżka to 2250 zł, dofinansowanie pobytu jednej osoby w tej placówce będzie zatem wynosić 25 000 zł rocznie.

Co więcej, ministerstwo realizować będzie w nowym roku takie programu jak: opieka wytchnieniowa, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, centra opiekuńczo-mieszkalne. Będą one finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Łącznie w 2020 r. na programy realizowane w różnych ministerstwach z tego źródła zaplanowano ok. 5 mld zł.

Fot. Pixabay