skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

10 września 2019, 11:22 Pachnąca wystawa

Zasłonimy Ci oczy. Oprowadzimy po galerii. Kieruj się zapachem – inne zmysły uruchomisz później.

Galeria Apteka Sztuki ma przyjemność zaprosić na unikalną na skalę europejską "pachnącą wystawę" – Zapach Sztuki | Duftart–Synestezja Justyny Neyman. Urodzona w Warszawie artystka, absolwentka warszawskiej ASP, Wydziału Grafiki, w Pracowni Ilustracji prof. Janusza Stannego to pionierka w "pokazywaniu zapachów".

Poza całą sferą wizualną oraz atrakcyjnością jednoczesnej ekspozycji prac malarskich i zapachów, do których powstały (odpowiedni zapach przy konkretnym “portrecie”), zaangażowanie obu zmysłów wzbudza zainteresowanie od strony naukowej – komórki odpowiedzialne za odbiór wrażeń węchowych są rozsiane po całym mózgu, dzięki czemu zapach odbierany i kojarzony jest praktycznie bez udziału świadomości.

Wystawa adresowana jest również do osób z niepełnosprawnością wzrokową. Artystka nie bez powodu zdecydowała się na współpracę z Galerią Apteka Sztuki – wspólny cel to zwiększenie otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnością – w tym wypadku – wzrokową. Polski Związek Niewidomych objął patronat nad wystawą.

Zależy nam na zwiększeniu świadomości na temat dysfunkcji wzroku oraz stworzeniu wydarzenia, z którego będą mogły skorzystać osoby niewidome.

Wernisaż wystawy 12 września 2019 r. o godz. 19.00.

Wszystkie prace będzie można, nie tylko obejrzeć, ale też poczuć.

Wystawa trwa do 14 września 2019 r.
Miejsce: Galeria Apteka Sztuki, Al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa
Godziny otwarcia: pn – pt 10.00 – 17.00