skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

31 maja 2019, 12:34 Koncerty symfoniczne uwrażliwiające na potrzeby osób niewidomych

Santander Bank Polska zaprosił do projektu – unikatowego cyklu koncertów symfonicznych w ciemności – Polski Związek Niewidomych. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Koncerty odbędą się w czerwcu w 11 miastach. Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny jest partnerem społecznym wydarzenia.

Cykl „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpocznie się w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE, gdzie 7 czerwca odbędzie się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z zespołem Vołosi. Tam też obok organizatorów – przedstawicieli Santander Bank Polska – gości powita Anna Woźniak-Szymańska, Prezes Polskiego Związku Niewidomych.

Koncerty będą rozpoczynać się utworem autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, i będą grane przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie występów będzie można usłyszeć dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z dysfunkcją wzroku, takich jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel. Granie w ciemności to dla orkiestry duże wyzwanie artystyczne. Występ będzie wymagał od muzyków porozumienia scenicznego oraz opanowania repertuaru na pamięć tak, aby mogli grać bez nut i pomocy dyrygenta.

Na koncertach wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z gwiazdami takimi jak m.in. Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Carmen Giannattasio, Anna Jurksztowicz. Wydarzenia będą prowadzili wymiennie Dariusz Stańczuk (redaktor RMF Classic) i Filip Jaślar (lider Grupy MoCarta). Koncerty odbędą się w okresie od 7 do 25 czerwca w takich miastach jak: Kraków, Bydgoszcz, Białystok, Legnica, Katowice, Wrocław, Warszawa, Szczecin, Łódź, Zielona Góra i Poznań.

Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno osoby widzące, jak również osoby z dysfunkcją wzroku, a wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych.

– Cieszymy się, że Santander Bank Polska po raz kolejny wychodzi z inicjatywą, której celem jest zwrócenie uwagi na obecność osób niewidomych w życiu społecznym. Uważam, że te niezwykłe koncerty to ogromne wyzwanie dla muzyków, ale również jedyne w swoim rodzaju doświadczenie dla słuchaczy, gdyż będą mogli oni przez chwilę wejść w świat osób niewidomych. Doceniamy to, że Santander Bank Polska zaprosił nas do udziału w tej akcji i mamy nadzieję, że takich inicjatyw będzie więcej – mówi Prezes Polskiego Związku Niewidomych.

Organizatorem koncertów jest Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską. Patronem inicjatywy jest Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego.