skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

6 maja 2019, 08:53 Klocki LEGO pomogą dzieciom w nauce Braille'a

Nauka czytania Braille’m nie musi być nudna. LEGO Foundation i Grupa LEGO chcą ułatwić niewidomym i słabowidzącym dzieciom naukę pisma dotykowego. Powstaną specjalne klocki (LEGO Braille Bricks) z oznaczeniami w alfabecie Braille’a.

Projekt przygotowano we współpracy ze stowarzyszeniami osób niewidomych z Danii, Brazylii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Pierwsze prototypy LEGO Braille Bricks przechodzą obecnie testy koncepcyjne w tych krajach. Przygotowano je w językach: duńskim, portugalskim, norweskim i angielskim. W trzecim kwartale 2019 r. przetestowane zostaną francuskie, hiszpańskie i niemieckie wersje. LEGO Braille Bricks najprawdopodobniej pojawią się w sprzedaży w 2020 r.

Wypukłe punkty na klockach będą odpowiadać poszczególnym brajlowskim literom i cyfrom. Na każdym z nich znajdą się także oznaczenia wizualne – narysowane litery, cyfry lub znaki. W skład zestawu wejdzie ok. 250 klocków. Pojawi się na nich pełen alfabet Braille’a, cyfry od 0 do 9, niektóre symbole matematyczne czy inspiracje do przeprowadzenia interaktywnych zabaw.

Opracowane na podstawie informacji umieszczonej na stronie brief.pl