skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

17 grudnia 2018, 13:59 Wydawnictwa i materiały szkoleniowe

Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny posiada w swoich zasobach wiele wydawnictw, m.in. książki w zwykłym i powiększonym druku, broszury, filmy. Można wykorzystać je jako materiały promocyjne, drobne upominki dla osób z problemami wzroku, ale też dla osób widzących. Zbliżają się Zjazdy w okręgach i kołach – na których można byłoby także rozdysponowywać te materiały. Poniżej zamieszczamy spis wydawnictw z krótkim opisem. Jeżeli są Państwo nimi zainteresowani, prosimy przesyłać zamówienia na adres ioptulowicz@pzn.org.pl do dnia 22.12.2018 r. Wydawnictwa przekażemy nieodpłatnie.

1. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku” – siedmiominutowy animowany film na płycie DVD, pokazujący, jak radzą sobie osoby niewidome w życiu i jak im pomagać. Film można wykorzystać jako element szkoleniowy.
2. „Korespondencja Fryderyka Chopina” – nagrany na CD wybór korespondencji Fryderyka Chopina pochodzący z różnych okresów jego życia. Listy czytają Piotr Adamczyk, Marek Barbasiewicz, Elżbieta Kijowska, Roch Siemianowski. Ilustrowane są fragmentami utworów kompozytora pochodzącymi z kompletnego nagrania „Dzieł wszystkich Fryderyka Chopina na oryginalnych instrumentach” wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
3. „Chopin, pragnienie miłości” – słynny film w reżyserii Jerzego Antczaka na płycie DVD. W rolach głównych Piotr Adamczyk jako Fryderyk Chopin i Danuta Stenka jako George Sand. Płyta zawiera polsko- i anglojęzyczną wersję filmu, w obu językach wykonana jest audiodeskrypcja.
4. Niewidomi grają Chopina – broszura w powiększonym druku o niewidomych muzykach z Polski i sześciu innych krajów.
5. „Henryk Ruszczyc i jego prace” to książka w zwykłym druku autorstwa Michała Żółtowskiego. Jak wskazuje tytuł, jest to biografia Henryka Ruszczyca, człowieka legendy, twórcy polskiej szkoły rehabilitacji zawodowej.
6. „Błogosławieństwo ciemności” – książka w zwykłym druku, wspomnienia niewidomego artysty, śpiewaka Ryszarda Gruszczyńskiego, zebrane i opracowane przez jego przyjaciela, Michała Gawałkiewicza.
7. „Poradnik dla pracodawców. Dlaczego warto zatrudniać osoby z dysfunkcją wzroku?” – wydawnictwo składa się z broszury przedstawiającej korzyści, które może uzyskać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną, wraz z krótką informacją na temat dysfunkcji wzroku i przystosowania miejsca pracy, oraz z 24-minutowego filmu DVD, na którym pracodawcy opowiadają o swoich doświadczeniach w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku, problemach i obawach, z którymi musieli się zmierzyć rozpoczynając tę współpracę.
8. „Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III. Zaplanuj swoją zawodową przyszłość!” – 28-minutowy film na DVD zachęcał do udziału w projekcie „Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy III”. Projekt się zakończył, ale film ukazujący sylwetki kilku pracujących na różnych stanowiskach osób z problemami wzroku ciągle jest aktualny. Bohaterowie filmu pracują zarówno na otwartym rynku pracy, jak i na chronionym. Osoby te opowiadają o wykonywanej pracy i jak doszło do ich zatrudnienia. Film będzie przydatny dla np. doradców zawodowych, rehabilitantów zachęcających do wejścia na rynek pracy osoby niewidome i słabowidzące.