skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

23 października 2018, 14:00 Trzymajmy się razem

Jaka jest sytuacja osób niepełnosprawnych, co chcą przekazać zebrani uczestnikom IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnością? Czy dostępność jest na plus czy na minus? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź w trakcie mazowieckiego Konwentu poprzedzającego IV Kongres Osób z Niepełnosprawnością.

11 października osoby z niepełnosprawnością, przedstawiciele władz oraz wszyscy zainteresowani spotkali się w Warszawie podczas regionalnego Konwentu poprzedzającego IV Kongres Osób z Niepełnosprawnością. Zasadniczym celem spotkania była ocena sytuacji oraz przygotowanie rekomendacji, które będą przedstawione na Kongresie. Uczestnicy byli zgodni, że Polacy wciąż borykają się z problemem jakości usług, czasu oczekiwania na nie, niespójności przepisów, a także braku wiedzy specjalistów w zakresie udzielania kompleksowego wsparcia osobom z niepełnosprawnościami i rodzicom dzieci z różnymi dysfunkcjami. Wszyscy byli zgodni, że należy wprowadzić szereg zmian, choć wizja zaleceń nie była jasna, wskazywała na wiele rozbieżności i różne oczekiwania środowiska osób niepełnosprawnych. Obecną sytuację trafnie podsumowały panie Kornelia Wróblewska i Donata Kończyk. Pełnomocnik prezydent miasta ds. dostępności podkreśliła, że osoby niepełnosprawne mają różne uwagi i oczekiwania. Widać to przede wszystkim w trakcie konsultacji ze środowiskiem. Dlatego też urzędnikom trudno zdecydować, które z proponowanych rozwiązań wybrać. Zdaniem poseł Kornelii Wróblewskiej osoby niepełnosprawne powinny się zjednoczyć i działać razem, przygotowywać korzystne dla nich rozwiązania, ponieważ politycy często nie mają pojęcia, czego oczekuje środowisko osób z niepełnosprawnościami. Wspólne działania to większa szansa, by przekonać polityków do swoich racji.
W drugiej części przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wzięli udział w dyskusji panelowej. Punktem wyjścia do dyskusji był fakt, że 24 września ONZ zwróciła Polsce uwagę, by wdrożyła odpowiednie rekomendacje związane z dostępem osób z niepełnosprawnościami do informacji. Rekomendacje dotyczyły przede wszystkim konieczności stosowania pisma Braille’a, poprawy e-usług i dostępności stron www. Wszyscy byli zgodni, że sytuacja, choć systematycznie się poprawia, wymaga kontynuacji działań, a najtrudniejszym wyzwaniem jest przygotowywanie dokumentów w formie zrozumiałej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Konwent to jedynie wstęp do próby zjednoczenia środowiska osób z niepełnosprawnościami. Dlatego też trzeba mieć nadzieję, że IV Kongres Osób z Niepełnosprawnością, który odbędzie się we wtorek 25 października w SWPS, okaże się przyczynkiem do stworzenia reprezentatywnej grupy osób z niepełnosprawnościami, które wspólnie będą lobbować na rzecz poprawy sytuacji w Polsce.
W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w Kongresie. Niech będzie nas coraz więcej. Rejestracji można dokonać po przez wypełnienie formularza na stronie konwencja.org.