skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

17 września 2018, 11:46 Wydarzenia kulturalne w Tyflogalerii

Przyszła jesień, a z nią wróciły kulturalne wydarzenia w Tyflogalerii. Zapraszamy serdecznie na wtorki z kulturą po wakacyjnej przerwie.


18.09.2018, godz. 17.00 – literacki wtorek, „Eros i sztuka” – wieczór autorski z Izą Galicką. Iza Galicka urodziła się w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo w IBL w PAN. Wydała cztery książki, swoje wiersze publikowała w „Babińcu Literackim”, w „Nieszufladzie” i w facebookowej grupie Anny Grabowskiej „Poezja”. Należy do grupy Poetica.
25.09.2018, godz. 16.00 – film z audiodeskrypcją „Historia Marii” – francuski dramat biograficzny z 2014 roku. Reżyseria – Jean-Pierre Ame︡︢︢ris. Czas trwania filmu: 94 min. Opis filmu: „Historia Marii” to oparty na faktach, poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, w której zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z Siostrą Małgorzatą, która dostrzegła jej potencjał. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości, Marie zmienia się nie do poznania. Z zamkniętej, wystraszonej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności, jest w pełni przystosowana do życia w społeczeństwie. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne studium na jej temat.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71, wewn. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl.