skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

30 lipca 2018, 12:16 Jak z minusa zrobić plus

Po chodniku, wzdłuż ulicy biegnie dobrze wykonana ścieżka prowadząca dla osób niewidomych. Znakomicie, o ile korzystający z niej ma nie więcej niż ok. 190 cm wzrostu. Na tej bowiem wysokości, tuż nad ścieżką, znajduje się znak informujący o rampie dla osób na wózkach. Rampie, która... została zdemontowana. Kraina absurdu? Pomysł rodem ze skeczów Monty Pythona? Nie. To rozwiązanie istniejące w jednym z polskich miast. Masz w swojej okolicy podobne absurdy architektoniczne? Zrób zdjęcie i weź udział w akcji Integracji #dostepnoscminus!

Dostępnościowych absurdów wciąż jest w Polsce mnóstwo. Wynika to najczęściej z braku wiedzy na temat dostępności i projektowania uniwersalnego, braku wyobraźni lub po prostu ze zwyczajnego niedbalstwa. Dlatego Integracja postanowiła pomóc w ich nagłośnieniu. Jeśli i Ty chcesz podzielić się z innymi, jak to wygląda Twojej okolicy – weź udział w akcji #dostepnoscminus!
Rozpoczęła się realizacja Programu Dostępność Plus. To pierwsza kompleksowa próba zmiany naszego kraju w bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnością. Bez wątpienia pozytywnie wpłynie na życie wielu obywateli. Efekty programu poznamy w bliższej lub dalszej przyszłości, jednak obecnie wciąż trzeba się zmagać z istniejącymi barierami architektonicznymi. Na razie w wielu miejscach w Polsce jest to więc bardziej... dostępność minus.
Najlepszym sposobem walki z negatywnymi zjawiskami jest nagłaśnianie ich. Dlatego Integracja zdecydowała się zorganizować akcję #dostepnoscminus. Jej celem jest pokazanie miejsc i przestrzeni nie tylko niedostępnych, ale też absurdalnych, jak choćby podjazd wykonany z desek czy pochylnia wyłożona kostką brukową, albo tzw. koperta ze słupem energetycznym sterczącym na środku.
Jeśli w Twojej najbliższej okolicy, w miejscu, które mijasz każdego dnia, albo w którym przypadkiem w wakacje się znajdziesz, napotkasz tego rodzaju barierę lub absurd architektoniczny, zareaguj!
Zrób zdjęcie lub filmik i prześlij z krótkim opisem na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl lub po prostu zamieść na swoim profilu na Facebooku, Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #dostepnoscminus.
Pamiętaj, że i Ty możesz walczyć o dostępność.