skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

1 grudnia 2017, 11:48 Świętujmy w muzeum

Muzea dostępne dla każdego – to marzenie wielu osób niepełnosprawnych, które kochają historię i kulturę. Dla nich właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 3 grudnia, wybrane obiekty warszawskie przygotowały wyjątkową ofertę.

W okolicach tego święta (w dniach od 1 do 4 grudnia) placówki biorące udział w akcji proponują osobom z niepełnosprawnością m.in.: bezpłatne wejścia, oprowadzanie z audiodeskrypcją, warsztaty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, lekcje muzealne, koncerty, prelekcje czy oglądanie niedostępnych na co dzień eksponatów.
W obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych włączyły się obiekty, które dbają o dostępność nie tylko od święta: Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Fryderyka Chopina, Stacja Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa), Muzeum Sportu i Turystyki, Pałac w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.
Wydarzenia koordynuje Stowarzyszenie „Razem dla Niepełnosprawnych”. W sprawach organizacyjnych można się kontaktować się z p. Żanetą Żardecką pod numerem telefonu 22 826 45 49.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. w celu zwrócenia uwagi na problemy tej grupy społecznej i podkreślenia konieczności działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób.