skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

7 września 2017, 13:48 REHA FOR THE BLIND IN POLAND – XV edycja

Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND w tym roku będzie wyjątkowa. Fundacja Szansa dla Niewidomych obchodzi bowiem w tym roku 25-lecie swojej działalności, a sama konferencja organizowana jest już po raz 15! Ponadto, honorowym patronatem objęli ją zarówno Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, jak i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Dlatego też organizatorzy zdecydowali się na dodanie nowego elementu do dotychczasowej formuły przedsięwzięcia, jakim jest gala, na której ogłoszone zostaną wyniki konkursu IDOL w 7 kategoriach. Imprezę uświetnią koncerty wybitnych niepełnosprawnych, którzy wystąpią ramię w ramię ze znanymi osobistościami. Jednym z elementów wydarzenia będzie także wspólny happening „Jesteśmy razem”.
Wszystko to będzie możliwe, dzięki współfinansowaniu projektu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program:
16.10.2017 r. – uroczysta Gala Konferencji na warszawskim Torwarze.
17–18.10.2017 r. – część merytoryczna Konferencji „Wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i ich bliskich” w Pałacu Kultury i Nauki.
Elementy programu:
1. Uroczyste powitanie gości, wspólne odsłuchanie hymnu społeczności niewidomych „Widzieć więcej” (autorzy: Lidia Pospieszalska i Jacek Cygan).
2. Relacja (filmy) z imprez regionalnych promujących Galę Reha.
3. Wystąpienia osób związanych z pomocą niewidomym i słabowidzącym: pracowników Fundacji, przedstawicieli instytucji publicznych, ludzi sportu, kultury, mediów.
4. Prezentacja – Niewidomi i kultura.
5. Prezentacja – Niewidomi i sport.
6. Prezentacja – Dostępność.
7. Uroczyste rozdanie nagród IDOL w 7 kategoriach:
Idol Środowiska
Idol Media
Idol Urząd
Idol Instytucja
Idol Firma roku 2017
Idol Produkt roku dla osób niewidomych
Idol Produkt roku dla osób słabowidzących
Nagrody wręczą w parach wybitni niewidomi i znane osobistości, a każdej wręczanej nagrodzie będzie towarzyszyć film poświęcony jej laureatowi.
8. „Ślepy los na wesoło” – skecze przedstawicieli kabaretów i osób niewidomych.
9. Uroczyste rozdanie nagród w konkursie „Festiwal – Kuźnia talentów”.
10. Wspólny happening z balonami.
11. Wspólne koncerty znanych artystów i niepełnosprawnych muzyków.
12. Podziękowania, zaproszenie na następne dni konferencji i zakończenie części oficjalnej.
13. Wyświetlenie filmu z audiodeskrypcją.

Ideą Gali jest pokazanie szerokiej opinii publicznej, co nasi bohaterzy potrafią i jacy naprawdę są – nowocześni, śmiali i aktywni. Z kolei osoby sprawne, które będą im towarzyszyć, zademonstrują, co znaczy być razem, rozumieć i współdziałać!

Patronem medialnym tego wydarzenia będzie Telewizja Republika.