skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

7 lutego 2017, 13:44 "Najlepszy film 2016 r." - zaproszenie na pokaz

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na pokaz filmu, który zwyciężył w konkursie na najlepszy film 2016 pt. „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” z napisami i z audiodeskrypcją. Pokaz odbędzie się w dniu 13 lutego (poniedziałek) o godzinie 17:30 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

"Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" to historia Fabiana, emigranta, który po powrocie do Polski zakłada swingowy big band. Zakochuje się w pięknej, acz tajemniczej kobiecie, którą zatrudnia do swojego zespołu. Życie miłosne pary kwitnie, tak jak i kariera muzyków, którzy przynoszą powiew Zachodu w szarej PRL-owskiej rzeczywistości i obietnicę spełnienia marzeń. Fabian żyje światowym życiem, jeździ czerwonym kabrioletem, nie zna kompleksów ani rozgoryczenia. Co jednak szczególnie wydaje się w tym filmie ważne to to, że dla Fabiana patriotyzm nie oznacza bohaterstwa na polu walki, bo za swoją ojczyznę uznaje muzykę.
To już nie wojenny bohater, który rzuca na szali swoje życie - on chce z tego życia czerpać jak najwięcej.
Takich barwnych postaci w filmowym uniwersum jest więcej. W skład big bandu wchodzą milicjant, który przed wojną był trębaczem, stroiciel fortepianów, który nie ceni muzyki, a w każdym pisarzu widzi homoseksualistę czy elegancki doktor Vogt, który amatorsko gra na klarnecie. Jest ukochana Fabiana, Modesta, która prowadzi z nim miłosną grę. Ale są też postacie wyjątkowo nieszczęśliwe. Gospodynią w domu Fabiana jest sfrustrowana, rozgoryczona i pozbawiona nadziei kobieta, która niemal nigdy nie wychodzi z łóżka, złorzeczy wszystkim i klnie na czym świat stoi. Z kolei Wanda, siostra Fabiana przed wojną była śpiewaczką jazzową, a teraz z powodu choroby z trudem wykonuje zawód dentystki.

Przed pokazem zostaną wylosowane 4 nagrody specjalne dla osób, które brały udział w konkursie „Najlepszy film 2016 r.”, o którym pisaliśmy w biuletynie i na stronie "Pochodni". Organizator podkreśla, że nagrody trafią do osób, które pojawią się na pokazie.