skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Z życia PZN

Modlitwa w Trzebnicy

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niewidomych dotarła 13 września br. do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Z różnych stron Polski przyjechało blisko tysiąc osób. Pielgrzymi w czasie dwudniowego święta modlili się pod hasłem: „Czas to miłość”.

W Trzebnicy pątników przywitali organizatorzy – na czele z ks. Andrzejem Gałką, krajowym duszpasterzem osób niewidomych, oraz ks. Piotrem Filasem, kustoszem trzebnickiego sanktuarium.
Po wyjściu na plac pielgrzymkowy uczestnicy przeszli „Małą ścieżkę św. Jadwigi Śląskiej”, czyli 15 kamiennych stacji nawiązujących do Drogi Krzyżowej. Najważniejszym punktem pielgrzymki była msza św., która odbyła się 14 września br. w bazylice pw. św. Jadwigi i św. Bartłomieja. Nabożeństwu przewodził abp Józef Kupny – metropolita wrocławski.
– Każdy chciałby kontrolować swoje życie, zdrowie, pracę, szkołę, przyszłość. Już na etapie planowania pojawia się strach. Boimy się, że coś stracimy, że spotka nas coś złego, a życie nie ułoży się tak, jak byśmy tego chcieli. Taka sytuacja sprawia, że człowiek niemal bez przerwy wpatruje się w swoje problemy. Wielu pyta: „Dlaczego mnie to spotkało?” – mówił abp Kupny w homilii.
– Pan Bóg poprzez różne sytuacje chce oderwać naszą uwagę od nas samych, powiedzieć nam: „Spójrz na mnie”. Bóg jest większy od wszystkiego, co przeżywamy i nawet z największego zła jest w stanie wyprowadzić dobro – dodał.
Na koniec Eucharystii metropolita wrocławski udzielił wszystkim pątnikom błogosławieństwa.
Do Trzebnicy przyjechali wierni – osoby niewidome i słabowidzące wraz opiekunami – m.in. z Białegostoku, Częstochowy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Siedlec, Suwałk, Tarnowa, Warszawy i Wejherowa.
– Pielgrzymka dużo mi dała. Mogłam poznać św. Jadwigę, która jest moją patronką, i wiele się o niej dowiedzieć. Wzbogaciłam się duchowo. Warto wziąć udział w takiej pielgrzymce ze względu na przeżycia duchowe i kontakty międzyludzkie. Można poznać nowe miejsce kultu, przeżyć czas z Panem Bogiem i ludźmi – powiedziała Jadwiga, która uczestniczyła w pielgrzymce.