skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Technologie

Zabierz ją w drogę Marta Kanarek

Kiedy na początku roku mój mąż wyjechał służbowo do Rumunii, potrzebował apki, która pozwoli mu rozróżnić tamtejsze banknoty. Znany wśród użytkowników iPhone’a czytnik pieniędzy nie potrafił rozpoznawać lei rumuńskich. Ponadto twórca nie dbał o aktualizację i pojawiały się problemy z nowszymi lub mocno zużytymi banknotami. Za jakiś czas okazało się również, że aplikacja nie jest już dostępna w App Store, o czym mogliśmy się przekonać po ponownej konfiguracji urządzenia.

Z pomocą przyszła inna apka i, co najważniejsze, z 14-dniowym okresem testowym – idealne, bezpłatne rozwiązanie na krótki wyjazd służbowy. Nie myśleliśmy, że zagości w naszych smartfonach na dłużej. Cash Reader for Blind, bo o niej mowa, to aplikacja na iOS i Androida. Jak sama nazwa wskazuje, służy do rozpoznawania pieniędzy i niestety jest płatna. Działa trochę inaczej niż czytnik w iPhonie, który od razu rozpoznawał wybrane banknoty, w tym polskie. Po uruchomieniu darmowej wersji Cash Readera należy pobrać pakiet określonej waluty, domyślnie wybrany jest polski złoty. Wersja bezpłatna rozpoznaje najniższy nominał, w naszym przypadku będzie to 10 zł. Aby apka rozpoznawała więcej, trzeba zapłacić. Na szczęście można przetestować pełną wersji aplikacji przez 14 dni, po tym okresie automatycznie powraca do niższej, bezpłatnej wersji. Cash Reader jest unikalnym rozwiązaniem, bo informuje głosowo o nominale, ma również własne sygnały wibracyjne, co może się przydać osobom słabosłyszącym lub podczas pobytu w głośnym miejscu.
W ustawieniach możemy też nagrać własną komendę dla wybranej waluty, zmienić tło i kontrast, a także wybrać kamerę, której telefon ma używać do rozpoznawania banknotów. Zanim skorzystamy z wibracji lub sygnałów haptycznych (opcja do wyboru), możemy (w ustawieniach aplikacji) zapoznać się z wibracjami odpowiadającymi każdemu z banknotów. Jeśli nam przeszkadzają, możemy je wyłączyć. Użytkownikom iPhone’ów polecam włączenie wibracji tylko dla trybu cichego, aktywują się za jednym przesunięciem przełącznika.
Jeśli nie zdecydujecie się na pełną wersję, przetestujcie apkę przez 2 tygodnie, to nic nie kosztuje. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup, to w przypadku wersji na iOS ma następujące możliwości:
1. 14-dniowy, bezpłatny okres próbny, pełna wersja aplikacji.
2. Abonament miesięczny za 4,99 zł,
3. Abonament roczny za 27,99 zł.
4. Dożywotnia licencja za 84,99 zł.
Warto wspomnieć, że apka, prócz podstawowych walut oraz złotówek, rozpoznaje również nominały z egzotycznych krajów, a wraz z kolejnymi aktualizacjami dodawane są nowe banknoty. Twórca jest również otwarty na sugestie użytkowników, jeśli zatem ktoś z was ma wszystkie banknoty danego kraju, których apka nie rozpoznaje, może je wysłać twórcy aplikacji, który po ich sfotografowaniu dołoży je do listy rozpoznawanych przez readera.

Aplikację Cash Reader można pobrać:
iOS: https://apps.apple.com/pl/app/cash-reader-czytnik-nomina%C5%82%C3%B3w/id1344802905?l=pl
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.martindoudera.cashreader&hl=en_US