skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Drodzy czytelnicy!

Maj, czerwiec, a zaraz potem wakacje sprzyjają wycieczkom, chwilom wytchnienia i łapania promieni słońca na łonie natury – i taki też jest obecny numer „Pochodni”. Dzięki tekstom Przemysława Barszcza zabieramy Was nad wodę. Korytarze rzeczne, wodne wędrówki zwierząt (i roślin!), rozlewiska – to tylko niektóre aspekty wodnego świata, które niezwykle obrazowo odkrywa przed nami autor.
Dużo także wędrujemy – dwukrotnie znaleźliśmy się w Krakowie. To samo miasto „widziane oczami” dwóch różnych autorów odkrywa przed nami coraz to nowsze, czasami zupełnie nieznane zakątki. Przekonajcie się sami! Zajrzeliśmy także nad polskie wybrzeże – do „Klimczoka”, ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych w Ustroniu Morskim. Okazuje się, że tam dużo zmian, remontów, a ośrodek zdecydowanie nam pięknieje – najlepiej przekonajcie się o tym sami. Jeśli nie osobiście, to zajrzyjcie do tekstu „Klimczok się zmienia!”, bo tam, kawa na ławę, przedstawia nam te kwestie Jan Mierzejewski, dyrektor ośrodka.
Dzięki Dominice Putyrze wybraliśmy się także w daleką, bardzo egzotyczną podróż – wprost do Azji. Klasztor Menri, Delhi czy Himalaje to nie wszystko w relacji autorki. Bo jak się okazuje Indie – bo dokładnie tutaj zawędrowała Dominika – to „kraj blisko natury, kraj ludzi niezamożnych, ale kraj szczęścia, dobrego słowa i szacunku”.
Żeby nikt się nie zgubił, a także w swoich własnych podróżach mógł czuć się komfortowo i pewnie, publikujemy też tekst typowo technologiczny – „Dotrzeć do celu”, czyli przegląd najbardziej popularnych i ciekawych aplikacji do nawigacji na smartfony. Ale to nie koniec. Dzięki Joannie Rodzewicz zajrzeliśmy także na warszawskie dworce w poszukiwaniu udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i wzięliśmy w krzyżowy ogień pytań Katarzynę Grzduk, rzecznika prasowego PKP Intercity. Naprawdę jest co czytać!

Redakcja