skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Od redakcji

Szanowni Czytelnicy!
Przed Wami kolejny numer „Pochodni”, który powstał już po ogłoszeniu pozytywnej decyzji o współfinansowaniu naszego wydawnictwa przez najbliższy rok przez PFRON. To bardzo dobra wiadomość. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak działać tak, abyście egzemplarze czasopisma mieli jak najszybciej u siebie, już na bieżąco. Pilnie nad tym pracujemy!
A co w tym numerze? Przede wszystkim dzielimy się jeszcze jedną pozytywną informacją. PZN w ostatnich miesiącach stał się partnerem projektu „Budowanie kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”, który zakłada wypracowanie standardów szkolenia psów asystujących. Więcej szczegółów dotyczących tej inicjatywy można znaleźć w tekście Elżbiety Oleksiak.
Wiosna i lato to czas, który szczególnie zobowiązuje nas do dbania o nasze oczy. Jednym z wyrazów naszej troski może być odpowiedni dobór okularów przeciwsłonecznych. Jak to zrobić, żeby było dobrze? O tym w swoim tekście pisze Karolina Żaglewska, optometrystka i specjalista od procesu widzenia.
W marcowo-kwietniowym wydaniu „Pochodni” w trzech artykułach pochyliliśmy się także nad jeszcze jedną niezwykle istotną kwestią – relacji, w rozumieniu społecznego współistnienia, pomiędzy osobami z niepełnosprawnością narządu wzroku a osobami sprawnymi. To temat niezwykle trudny i delikatny, który często budzi, większe bądź mniejsze, emocje. Kiedy jednak trzy osoby niezależnie od siebie zaproponowały ten temat na jednym z naszych kolegiów, wiedzieliśmy już, że to wątek potrzebny. Dużo się mówi o tym, jak widzący powinni odnajdywać się w relacji z osobą z niepełnosprawnością narządu wzroku, jak postępować, prowadzić, towarzyszyć; dużo rzadkiej natomiast w dyskursie pojawia się kwestia działania tej relacji w odwrotną stronę. Mamy nadzieję, Drodzy Czytelnicy, że odczytacie te artykuły jako wzajemną dbałość o siebie.