skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Zdrowie

Automasaż – szczotkowanie ciała na sucho Patrycja Rokicka

Automasaż, inaczej zwany suchym peelingiem, wywodzi się ze szkoły ajurwedyjskiej. Ajurweda to wiedza o życiu i długowieczności, najstarszy na świecie system medyczny, który powstał w Indiach ponad 5 tys. lat temu. W przeszłości automasaż wykonywano przy użyciu wysuszonych traw oraz innych roślin, obecnie wykorzystuje się w tym celu specjalne szczotki.

Celem tej metody jest m.in. złuszczenie martwego naskórka, oczyszczenie skóry, pozbycie się toksyn z organizmu, poprawa krążenia krwi oraz pobudzenie do pracy układu limfatycznego. Zabieg ten prowadzi do wzrostu sił życiowych i witalnych, poprawy ogólnego samopoczucia, jak również skutecznie walczy ze stresem. Jest prosty, tani, szybki, a co najważniejsze – możemy go samodzielnie wykonać w domowym zaciszu.
Do szczotkowania ciała na sucho potrzeba specjalnej szczotki. Należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana, kształt oraz na to, jak leży w dłoni. Włosie szczotki powinno pochodzić z surowca naturalnego, np. z liści kaktusa agawy, z końskiego włosia lub szczeciny dzika. W sprzedaży są też szczotki z paskiem do założenia na dłoń, z uchwytem w formie gałki lub z długim trzonkiem. Można je kupić w drogeriach, sklepach z ekologicznymi produktami lub w Internecie.
Automasaż najlepiej wykonywać rano i wieczorem – przed kąpielą lub prysznicem. Wcześniej należy właściwie przygotować ciało. Przede wszystkim skóra musi być czysta i sucha. Bardzo ważna jest także technika szczotkowania – od dołu go góry, zawsze w kierunku serca. Są dwa sposoby wykonywania masażu: głaskanie i rozcieranie. Te czynności można wykonywać spokojnie i delikatnie, posuwistymi, długimi ruchami (zalecane wieczorem) lub krótkimi, energicznymi, które rozbudzą i pobudzą do pracy cały organizm (polecane rano).
Masaż rąk należy rozpocząć od palców, następnie przejść do wnętrza dłoni i nadgarstków, na koniec – wewnątrz i na zewnątrz ręki. Nogi szczotkuje się od stóp (wierzch i spód), następnie przechodząc w górę – masując łydki oraz uda. Szczególnie delikatne miejsca, takie jak biust, dekolt, trzeba masować bardzo subtelnie, delikatnie, ruchami okrężnymi. Podczas wykonywania masażu należy również omijać miejsca, w których skóra jest uszkodzona, czy występują stany zapalne lub żylaki.
Suchy peeling powinien być krótki, trwać ok. 5–10 min. Po szczotkowaniu należy wziąć kąpiel, by spłukać z ciała toksyny oraz martwy naskórek. Potem skóra jest gotowa na nawilżenie i dalszą pielęgnację, np. antycellulitową lub ujędrniającą. Przed wieczornym masażem warto pomyśleć o stworzeniu odpowiedniej atmosfery – włączeniu relaksacyjnej muzyki, zapaleniu zapachowych świec czy kadzidełek. To dodatkowo pomoże się nam zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu.
Warto wiedzieć, że dla zdrowia oraz zadowalających efektów najważniejsza jest systematyczność i regularność wykonywanych zabiegów. Nawet zmęczenie i brak sił nie powinny stać się wymówką do odpuszczenia zabiegu.
Trzeba też pamiętać o higienie naszej szczotki. Po wykonaniu masażu należy ją wyczyścić m.in. z martwego naskórka. Najlepiej nanieść na nią kilka kropli szamponu do włosów lub mydła do rąk w płynie, delikatnie je wmasować pod ciepłą bieżącą wodą, później obficie spłukać wodą i dokładnie wysuszyć. Dobrze jest zrobić to szybko, aby nie zmoczyć zbytnio drewnianej rączki lub oprawy szczotki.

Korzyści płynące z masażu na sucho:
– eliminuje toksyny z organizmu,
– redukuje cellulit,
– ujędrnia skórę,
– poprawia cyrkulację krwi i limfy,
– złuszcza martwy naskórek,
– odpręża ciało,
– głęboko oczyszcza skórę,
– eliminuje cellulit wodny i obrzęki,
– poprawia kondycję psychiczną,
– relaksuje ciało i umysł.

Przeciwwskazania:
– zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry,
– trądzik krostkowy, ropowiczy,
– skóra atopowa,
– aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj, łojotokowe zapalenie skóry),
– przerwana ciągłość naskórka,
– nowotwory skóry.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.beautyinspiration.pl.