skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Dotknąć Trójmiasta

Modernistyczna Gdynia, zabytkowy Gdańsk oraz niewielki wypoczynkowy Sopot tworzą niezwykłe połączenie. Od lat Trójmiasto plasuje się bardzo wysoko w rankingach miejsc najlepszych do życia w Polsce. Nie tylko za sprawą malowniczego otoczenia i przyjemnego klimatu, ale także dzięki otwartości na potrzeby mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnością. Przestrzeń i oferta kulturalna Trójmiasta są coraz bardziej dostępne.

W każdym z miast można znaleźć miejsca przystosowane do potrzeb osób niewidomych. Zacznijmy od Gdyni. „Muzeum Bez Wyjątku” – to program stworzony przez Muzeum Emigracji. O projekcie można przeczytać na stronie placówki w zakładce pod tym samym tytułem. Co ważne, witryna jest w pełni dostępna dla osób korzystających z czytników ekranu. Osoby z niepełnosprawnością wzroku planujące wizytę w Muzeum Emigracji mogą zgłosić się na indywidualne oprowadzanie z przewodnikiem przeszkolonym z podstaw audiodeskrypcji. Trzeba to jednak zrobić na pięć dni roboczych przed zwiedzaniem.

Poczuć się jak emigrant
Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca morskiego. Zanim jednak do niego wejdziemy, możemy dotknąć makiety legendarnego polskiego transatlantyku MS Batory. A co znajdziemy w środku? Multimedialna ekspozycja pozwala wczuć się w sytuację emigrantów, zarówno tych z dawnych wieków, jak i współczesnych. Niestety nieliczne oryginalne eksponaty znajdują się w gablotach. Reszta to modele, repliki i zaaranżowane wnętrza – te za to można dotknąć. Wejdziemy do wiejskiej chaty i wagonu kolejowego z początków XX w. Wślizgniemy się do wnętrza ogromnego odbiornika radiowego, by posłuchać o Radiu Wolna Europa. A na koniec usiądziemy w fotelach lotniczych, żeby odlecieć do Irlandii. Co jeszcze znajdziemy na multimedialnej wystawie w Muzeum Emigracji? Przede wszystkim wiele materiałów dźwiękowych. Wysłuchamy emigrantów opowiadających o swoich podróżach i związanych z nimi perypetiach.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Gdyni?
Miejscem wartym polecenia, a co najważniejsze, dostępnym dla osób niewidomych jest Muzeum Miasta Gdyni. W budynku są ścieżki prowadzące, a podpisy na poręczach schodów informują o tym, na jaką część ekspozycji prowadzą. Osoba z dysfunkcją wzroku może także skorzystać z audioprzewodnika z audiodeskrypcją. W ramach projektu „Dostępne soboty” muzeum organizuje regularne spacery z przewodnikiem skierowane do osób z niepełnosprawnościami, w tym do osób niewidomych i głuchoniewidomych. Placówka udostępnia także pomoce dotykowe, np. tyflografiki i wydruki 3D modernistycznych gdyńskich budowli. Nie brakuje również audiodeskrypcji obrazów czy fotografii. W „Dostępne soboty” odbywają się projekcje filmowe pod hasłem: „Kino dostępne”. To okazja do obejrzenia najnowszych filmów w wersji bez barier, czyli z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wstęp jest bezpłatny.

A co w Gdańsku?
Niewątpliwie na uwagę zasługuje monumentalne Muzeum II Wojny Światowej. Przed wejściem zobaczymy makietę przedstawiającą budynek muzeum i jego najbliższą okolicę. Poruszanie się wewnątrz budynku ułatwiają ścieżki dotykowe, plany tyflograficzne i podpisy na poręczach. W kasie można wypożyć audioprzewodnik z audiodeskrypcją. Niestety na głównej ekspozycji nie wolno niczego dotykać. Warto jednak zajrzeć na wystawę dla dzieci. Jest ona podzielona na trzy części. Każda z nich przedstawia to samo mieszkanie, ale w innym momencie wojny. Przechodząc pomiędzy nimi, możemy zaobserwować, jak wraz z upływem lat zmieniał się mieszczański salon. W tej części wystawy dotkniemy dosłownie wszystko, łącznie z ubraniami w szafach i dokumentami w komodzie.

Audiodeskrypcja na żywo – takie udogodnienia dla zwiedzających z dysfunkcją wzroku oferuje Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Nowym Porcie. Ponadto galeria stworzyła specjalną aplikację ArtSeeŁaźnia, dzięki której można wysłuchać nagranej audiodeskrypcji lub połączyć się z wolontariuszem, który o oglądanych eksponatach opowie nam online. Aby skorzystać z tej usługi, należy wcześniej zarejestrować się na stronie, podać datę oraz godzinę swojej wizyty. Wolontariusz w wybranym przez nas terminie poprowadzi dla nas wirtualny spacer po galerii. Opisze eksponaty oraz podpowie, jak poruszać się po wystawie. Aplikacja działa jedynie z Androidem – w razie potrzeby urządzenie z takim systemem operacyjnym można wypożyczyć na miejscu.

Jeśli znużeni pobytem w muzeum zechcemy wybrać się na spacer po Gdańsku, znajdziemy tam odlane z brązu makiety najważniejszych zabytków, stworzone w ramach projektu „Poznaj świat przez dotyk”. Kopie znajdują sie tuż obok oryginałów. Możemy je np. zobaczyć przy: Żurawiu, Ratuszu Głównego Miasta, Bazylice Mariackiej czy Stadionie Energa Gdańsk. W Teatrze Wybrzeże od czasu do czasu odbywają się spektakle z audiodeskrypcją. Jak widać, oferta kulturalna Trójmiasta jest całkiem nieźle dostosowana do potrzeb osób niewidomych. Warto przekonać się o tym osobiście.