skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Kultura

Dwór pełen tajemnic Jadwiga Dziura

Miłośnikom sagi rodzinnej polecam dwuczęściową powieść Agnieszki Janiszewskiej zatytułowaną „Aleja starych topoli”.
Autorka rozpoczyna opowieść w 1890 roku, gdy po śmierci starszej siostry osiemnastoletnia Ewa Więckowska wychodzi za mąż za swojego szwagra Andrzeja Celiowskiego. Małżeństwo całkowicie zmienia życie dziewczyny. Zastraszona córka mecenasa (ojciec nigdy nie wybaczył jej, że nie jest oczekiwanym chłopcem, tylko kolejną dziewczynką) przeistacza się w panią we dworze. Mąż obdarza ją wielkim uczuciem, Ewa również nie czuje do niego niechęci, chociaż jest on od niej starszy o 20 lat. Dziewczynie bardzo zależy na akceptacji nowej rodziny, zwłaszcza trójki osieroconych dzieci siostry. Najmłodszy chłopiec bardzo się do niej przywiązuje. Głęboką nienawiść do macochy czuje natomiast jedenastoletnia Klara, która swoje uczucia przelewa na karty pamiętnika. Uważa ona, że Ewa okradła ją z miłości ojca.
Małżonkom nie jest dane spokojne życie. Stary dwór kryje wiele sekretów rodzinnych. Powracają niewyjaśnione sprawy z przeszłości. Ewę niepokoją zwłaszcza okoliczności śmierci starszej siostry – Maryli. Dlaczego umarła ona w tak młodym wieku? Aby poznać prawdę, wyjeżdża do Warszawy. Tam spotyka Huberta, siostrzeńca męża. Czy Ewa pozostanie wierna mężowi?
W drugiej części cyklu autorka przedstawia losy młodego pokolenia rodzin Celiowskich i Więckowskich. Klara, by zdobyć miłość ukochanego Huberta, wbrew woli ojca wyjeżdża do Paryża. Okazuje się jednak, że życie układa się całkiem inaczej, niż dziewczyna sobie zaplanowała.
Agnieszka Janiszewska przenosi nas do świata, który minął bezpowrotnie. Opisuje barwnie obyczaje końca XIX i początku XX wieku. Kreśli plastycznie obraz polskich dworków i mieszczańskich kamienic. Pozwala odczuć klimat kończącej się paryskiej Belle Epoque.
Powieść jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Trzyma w napięciu. Czyta się ją jednym tchem. Jest to lektura dla młodych i starszych kobiet.
Na zamówienie Działu Zbiorów dla Niewidomych, brajlowską wersję książki wydała firma Altix w 2017 r. Każda z części składa się z pięciu tomów (ogółem 10 tomów brajlowskich).