skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Cywilizacja

Elten – następca Klango Monika Zarczuk-Engelsma

Pojawił się już stabilny i dobrze funkcjonujący program doskonale przystosowany dla osób niewidomych, w którym można poznać innych, poćwiczyć języki obce, pograć w gry audio, pisać i czytać blogi, udzielać się na forum, a to wszystko nie tylko pisząc, ale nagrywając głosowo. Takie funkcje ma właśnie Elten. Co jeszcze nam oferuje ten program?

Zapewne wielu jest wśród czytelników takich, którzy pamiętają platformę Klango (program umożliwiający użytkownikom nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata i oferujący inne, przydatne funkcje oraz zapewniający rozrywkę). Swego czasu cieszyła się ona niemałym powodzeniem. Potem jednak projekt powoli zaczął upadać, aż praktycznie pozostał tylko wspomnieniem. Pewnie nie tylko fanów Klango ucieszy wiadomość, że powstało coś, co je przypomina, a w niektórych obszarach już przerasta. Mowa tu o programie Elten, którego autorem jest bardzo obiecujący, wszechstronnie utalentowany młody człowiek – Dawid Pieper. Może niektórych zniechęciły pierwsze próby, gdy program był w fazie testowej, ale jako aktywny użytkownik mogę zapewnić, że obecnie działa naprawdę dobrze i stabilnie, i co ważne, szybko i stale się rozwija.

Społeczność
Program został stworzony z myślą o osobach niewidomych, choć mogą tam zakładać konta również ci, którzy widzą, ale na przykład interesują się środowiskiem osób niewidzących, bądź mają w nim swoich znajomych czy członków rodziny. Jest on darmowy i bardzo prosty w instalacji, a także obsłudze. Oferuje za to szereg funkcji, które mogą zainteresować przyszłych użytkowników. Działem, nad którym Dawid porządnie popracował, jest pierwsza pozycja w menu „Społeczność”. W jej podmenu wchodzą między innymi wiadomości prywatne, które można wymieniać z innymi użytkownikami. Co ciekawe można to robić tradycyjnie, czyli tekstowo, ale także nagrywając i wysyłając wiadomości głosowe.

Blogi
Kolejną funkcją jest możliwość tworzenia blogów, przeglądania blogów innych, a także dodawania komentarzy i śledzenia tych, które najbardziej nas interesują. Ukłonem w stronę osób z niepełnosprawnością wzroku jest możliwość dodawania wpisów audio, z czego ucieszą się nielubiący pisać, a jednak chcący czymś podzielić się z innymi użytkownicy.
Stworzony przez nas blog, przy pomocy zaprogramowanego kreatora umożliwiającego nam tworzenie różnych kategorii, możemy pokazać znajomym spoza Eltena, przesyłając im odpowiedni link zaczerpnięty ze strony internetowej.

Forum
Jak wiadomo, forum jest to miejsce, w którym można zakładać różnego rodzaju wątki oraz dodawać do już utworzonych wątków swoje posty, a co za tym idzie prowadzić dyskusje i wymieniać się informacjami. Eltenowskie forum podzielone jest na kategorie tematyczne, wśród których nie zabraknie takich tematów, jak literatura, muzyka, rozrywka, gry, informatyka, kultura, sztuka, humor, dyskusje o niepełnosprawności, sprawy forum czy szeroka kategoria „inne”. Już teraz liczba wpisów imponuje: „Forum: Polska Społeczność Eltena. Fora: 10. Wątki: 636. Wpisy: 23796”.
Także i tutaj jest również dział wątków głosowych, w którym wiadomości są po prostu nagrywane przy pomocy mikrofonu. Daje to osobom niewidomym możliwość poznania głosów innych użytkowników oraz stwarza dodatkowe możliwości audio. Interesujące nas wątki możemy dodać do kategorii „Śledzone”, co sprawi, że staną się one pierwsze na naszej liście do sprawdzenia, a jeśli w którymś z wątków, pojawi się nowy wpis, zostaniemy o tym natychmiast poinformowani. Warto dodać, na forum jest też część przeznaczona dla użytkowników anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Dla nas może więc stanowić szansę poćwiczenia każdego z tych języków.

Notatki
Kolejną pozycją podmenu jest zakładka „Notatki”, w której możemy zapisywać sobie istotne informacje i szybko do nich wracać w razie potrzeby. Prosty edytor zapewni nam wygodę jej użytkowania.

Użytkownicy
Tu możemy sprawdzić, kogo mamy w kontaktach, kto dodał nas do swoich kontaktów, kto jest obecnie zalogowany, kto ostatnio się zarejestrował i tym podobne.

Ankiety
Za ciekawą funkcję uważam możliwość tworzenia i wypełniania ankiet. Tematyka dowolna. Można na przykład zapytać o ulubiony rodzaj herbaty czy posiadane zwierzęta. Na bieżąco można sprawdzać, ile osób wypełniło ankietę, i odczytać wyniki. Oczywiście wypełnia się je anonimowo, co pozwala bez obaw odsłonić swoje prawdziwe poglądy.

Moje konto
Tutaj, jak nazwa wskazuje, można zająć się kreowaniem eltenowskiego ja. Jak cię widzą, tak cię piszą, a pole do popisu spore: edycja profilu, stopka wyświetlana pod każdym wpisem, możliwość ustawienia statusu, który widoczny będzie przy imieniu, skomponowanie swojej wizytówki, przygotowanie wiadomości powitalnej, a wreszcie możliwość dołączenia awatara audio. To wszystko sprawia, że możemy się szeroko zaprezentować. W tym miejscu da się także dodać nielubianego przez nas użytkownika na czarną listę, co oznacza, że nasze kontakty zostaną ograniczone do zera.

Media
Kolejna po „Społeczności” zakładka to „Media”. Możemy w tym miejscu otwierać linki audio, w tym te zaproponowane przez twórcę „Katalogu mediów”, typu tyflopodcasty czy radia internetowe. Dawid dodał również platformę Youtube, która jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niewidomych, a więc obsługa jej jest dziecinnie prosta i możemy cieszyć się brakiem reklam i innych „przeszkadzaczy”.

Gry audio
W menu „Programy” można zainstalować obecnie 3 gry audio: szachy, saper i skeet – odpowiednik gry Skeet dostępnej dla osób widzących (naszym zadaniem jest trafić w przelatujący dysk). Dział ten będzie rozwijany.

Pliki
Użytkownik ma też możliwość odtwarzania plików z komputera przy użyciu eltenowego odtwarzacza oraz udostępniania ich innym użytkownikom przy pomocy eltenowej chmury. Dostępny jest również dostosowany do potrzeb niewidomych konwerter.

Zachęcam do korzystania

Czytając bogate już forum, jak i prowadząc rozmowy prywatne, zauważam, że użytkownicy i użytkowniczki chwalą sobie program. Jedna z nich – o nicku „gadaczka” – napisała:

„Z Eltena zaczęłam korzystać w okresie, gdy program był dość stabilny. Moje użytkowanie jest inne od pozostałych użytkowników, ponieważ podszywałam się pod osobę niewidomą. Jestem pełnosprawna, ale będę pracować z niewidomymi, więc jestem na Eltenie, żeby zdobyć informację na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych wzrokowo. Polecam ten program. Można tu poznać mądre osoby, które potrafią normalnie funkcjonować, pomimo niepełnosprawności.”

„Łowca androidów” pisze:
„Mnie podoba się to, że aplikacja daje nam możliwość pisania na forum w sposób bardzo prywatny, aplikacja nie pokazuje nic na ekranie, a więc i wpisów, i żadna z otaczających nas osób nie wie, o czym piszemy i co czytamy.
Sam pomysł stworzenia Eltena był świetny, a jego zrealizowanie jeszcze lepsze i pełen podziw dla Dawida za tak dobrą robotę i zapał.”

„Baltim” dorzuca:
„Z każdym rokiem nowe ciekawe funkcje przybywają. Polecam przynajmniej wytestować, zrezygnować zawsze można.”

Julitka również reaguje entuzjastycznie, kiedy ją pytam, co najbardziej jej się tutaj podoba:
„Znowu mogę poznawać nowych ludzi, wymieniać poglądy i opinie, uzyskiwać odpowiedzi na pytania i pomoc w razie problemów, odnawiać stare znajomości i udzielać rad. I najważniejsze – mamy wspaniałego dewelopera, który staje na rzęsach, by ten program pchać do przodu. Byłam z Klango prawie do śmierci, broniłam go rękami i nogami, a teraz będę bronić Eltena.”

„Jamajka”, zapytana o to, co najbardziej podoba jej się w Eltenie odpowiada:
„Przeglądanie Youtube, słuchanie radia internetowego, łatwy w obsłudze odtwarzacz plików, obsługa kompresji plików, a także ich konwerter, to tylko niektóre z tych rzeczy. Warto też wspomnieć o funkcji umożliwiającej konwersję napisanego wcześniej tekstu, do pliku mp3 tak, że odczytuje je jeden z zainstalowanych u nas głosów syntezatora mowy.
Na Eltenie poznałam kilku ciekawych ludzi, znów zaczęłam oglądać więcej rzeczy w Internecie, oraz znów zaczęłam pisać bloga. No bo im łatwiejsza obsługa narzędzia, a także im większa liczba czytelników, tym większa motywacja, prawda?
Teraz jestem dodatkowo moderatorem jednego z forów i pracuje mi się na razie dość spokojnie, bo mam spokojne forum, ludzie sobie raczej nie skaczą do oczu. Uważam, że to potrzebne i cieszę się, że mogę pomóc w utrzymywaniu porządku.”

Nad porządkiem na forach, odpowiednim poziomem kultury, czuwa nie tylko Jamajka, ale cały zespół administratorów. Oprócz prac dotyczących systematyzowania tematów i przenoszenia ich do odpowiednich wątków, stale służą pomocą szczególnie tym, którzy dopiero co dołączyli do Eltena. Miałam okazję przekonać się o tym na własnej skórze.
W każdej chwili można skorzystać z dobrodziejstw programu, logując się przez stronę WWW.
Na koniec kilka słów od samego twórcy Dawida Piepera:
„Pierwsze linijki kodu zaczęły powstawać w maju mojej drugiej klasy gimnazjum, to jest 2014 rok. Elten jest projektem, z którym czuję się bardziej związany niż z czymkolwiek innym, co napisałem. Prawdopodobnie dlatego, że widzę, iż ludzie go używają i się nim cieszą, a nic chyba nie może uradować bardziej człowieka jak to, gdy widzi, że jego praca została doceniona. Przez te ponad trzy lata rozwoju przez cały czas miałem nadzieję, że ten projekt ma sens. Dziś mogę wierzyć, że nadzieja ta się ziściła.”

Strona projektu: elten-net.eu
Program można pobrać pod linkiem: elten-net.eu/download

W razie problemów i pytań można kontaktować się z twórcą programu pod adresem e-mail:
dawidpieper@o2.pl