skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Multilektor "Sara"...

... to zintegrowany system lektorski, łatwy w obsłudze i spełniający oczekiwania najwybredniejszych klientów. Ma szerokość i długość jak skaner A4, ale jest od niego nieco wyższy. Z przodu ma wysuniętą specjalną klawiaturę, na której jest 19 ergonomicznie ustawionych klawiszy. Pracuje na systemie Windows, zaś aplikacja lektorska zbudowana jest na podstawie FineReader'a 7 - jest to OmniPage.

Czyta dobrze ocenianym przez niewidomych głosem Agaty RealSpeak - dla języka polskiego; ponadto obsługuje też języki: angielski, francuski, holenderski, hiszpański, szwedzki, portugalski, duński, rosyjski, norweski, włoski, niemiecki. Urządzenie zawiera głośniki, można też słuchać książek przez wyjście słuchawkowe, a także dodatkowo podłączyć do niego: monitor, zwykłą klawiaturę, myszkę, drukarkę. Z tyłu ma następujące porty: wyjście głośnikowe, Com, Lpt1, Video chinch, Video, 2 USB, złącze karty sieciowej, wejście mikrofonowe i... ma czytnik CDROOM.
System lektorski "Sara" to samodzielne urządzenie do czytania drukowanych materiałów, zaprojektowane specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Korzystając z "Sary", możesz przeczytać niemal wszystko: pocztę, ważne dokumenty, książki i broszury oraz wiele innych materiałów. "Sara" wczytuje dokumenty, korzystając z najnowszej technologii rozpoznawania druku, a następnie odczytuje je wyraźnym głosem o naturalnym brzmieniu. Posiada również mnóstwo funkcji, które pozwalają dostosować sposób czytania do indywidualnych potrzeb. Wbudowany napęd CD umożliwia odczyt ulubionych książek z płyt CD. "Sara" umożliwia również odtwarzanie książek cyfrowych w formacie DAISY (Digital Accessible Information System). Dla zaawansowanych użytkowników dostępne jest menu, które pozwala konfigurować rozmaite opcje, dotyczące parametrów głosów używanych w menu i do czytania dokumentów, języka, parametrów wyświetlania oraz zarządzania prawie nieograniczoną liczbą plików.
Funkcje
System lektorski "Sara" jest tak prosty w obsłudze, że można go używać od razu po wyjęciu z pudełka. Główne funkcje systemu "Sara":
- czyta książki, czasopisma, gazety, rachunki i inne materiały;
- odtwarza książki w formacie DAISY;
- czyta książki audio z płyt CD;
- czyta również tekst umieszczony w kolumnach;
- ma duże przyciski do obsługi wszystkich najważniejszych funkcji oraz kolorową klawiaturę z dotykowymi symbolami oraz przyciskami o różnych kształtach, które eksponują przeznaczenie poszczególnych klawiszy;
- przycisk "Pomoc" pozwala w dowolnym momencie sprawdzić przeznaczenie dowolnego przycisku;
- ma proste w obsłudze menu do sterowania opcjami skanowania i czytania;
- umieszczone z przodu urządzenia głośniki stereo umożliwiają komfortowe słuchanie tekstu;
- jest też możliwość konfiguracji głosów RealSpeakT Solo szybkości i głośności czytania;
- literowanie wybranych wyrazów pozwala lepiej zrozumieć odczytywany tekst. "Sara" zapamiętuje setki tysięcy stron. Wbudowany napęd CD-RW umożliwia czytanie książek zapisanych na płytach CD. Można również zapisywać książki na pustych płytach CD. Po podłączeniu do monitora komputerowego mowa może być uzupełniona wyświetlaniem tekstu w powiększonym druku.
Cena tego urządzenia, którego producentem jest firma Freedom Scientific, wynosi 9624 zł brutto. Na stronie www.freedomscientific.com/fs products/scanners SARA.asp można znaleźć zdjęcie i opis (niestety w języku angielskim, bo to strona producenta).