skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Internetowe zakupy

Allegro
Wydaje się, że wobec mnogości sklepów internetowych wielogodzinne snucie się z przewodnikiem po supermarketach jest czymś, czego można uniknąć. Biorąc pod uwagę perspektywę dokonania zakupów o dowolnej porze, oraz to, że nawet duże i ciężkie zakupy mogą być dostarczone pod drzwi, każdy niewidomy powinien czuć się silnie zmotywowany do zgłębienia tego tematu i czerpania pełnymi garściami ze źródła nowych, szeroko otwierających się możliwości. Czy jednak dokonanie zakupów w takim sklepie przez osobę niewidomą jest w ogóle możliwe? Tu dobra wiadomość. Istnieje wiele sklepów przyjaznych niewidomym użytkownikom internetu, a z pewnością większość z nich pozwala na korzystanie z ich zawartości za pomocą każdego screenreadera, który dobrze obsługuje przeglądarkę internetową.
Po wejściu na stronę www.allegro.pl niezbędne jest zapoznanie się z warunkami korzystania z serwisu - regulaminem, procedurami dotyczącymi rejestracji, zasadami bezpieczeństwa, płatności itd.
Na początek niech czytelnikom wystarczy, że zakupów można dokonać, korzystając z opcji "kup teraz" lub z licytacji. W pierwszym wypadku cena jest z góry ustalona przez sprzedającego. W drugim mamy do czynienia z klasycznym "kto da więcej". Rzetelność sprzedawcy możemy łatwo sprawdzić, otwierając stronę z informacjami o sprzedającym. Znajdują się tam tzw. komentarze, które po każdej transakcji wystawia sprzedającemu kupujący. Dowiadujemy się, ile jest pozytywnych, negatywnych i neutralnych opinii. Możemy się z każdą zapoznać. Im więcej "pozytywów", tym lepiej.
Bardzo ważne jest zapoznanie się ze sposobem dokonywania płatności. Dla osób niewidomych najbardziej przydatne wydają się dwie opcje: opłata za pobraniem przy odbiorze paczki lub przelew na konto sprzedawcy. Możliwe są również inne opcje, np. zapłata kartą kredytową. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa przy dokonywaniu zakupów, warto korzystać z bezpiecznych płatności allegro. Transakcje, których dokonujemy, są do kwoty 300 złotych ubezpieczone, co oznacza, że jeśli towar, który kupiliśmy, nie odpowiada opisowi, serwis allegro zwróci nam pieniądze.
Co kupisz w allegro? Lista wszystkich przedmiotów, które możemy nabyć przez allegro, jest dostępna na stronie internetowej serwisu. Nie będę więc trudził się tutaj jej przepisywaniem. Niech czytelnikowi wystarczy, że kupić można prawie wszystko - począwszy od kawy i herbaty, po samochód i nieruchomości. Na stronie allegro znajdziemy wyszukiwarkę, która pozwoli nam przynajmniej częściowo zawęzić zakres poszukiwań. Jest ona, jak się wydaje, najsłabszą stroną całego serwisu, niemniej jednak korzystanie z niej jest konieczne, gdyż znalezienie przedmiotu, który chcemy kupić, metodą przeglądania ręcznie wszystkich kategorii, wedle których pogrupowano towary, jest niemożliwe. Lista przedmiotów dostępnych po wpisaniu do wyszukiwarki słów kluczowych może liczyć nawet kilkanaście stron. Wyszukiwarka pozwala nam jednak na określenie "widełek cenowych", wybór przedmiotów dostępnych przez opcję "kup teraz" oraz wykorzystanie innych kryteriów szczegółowych wyszukiwania. Instrukcję przedstawiającą krok po kroku proces zakupów znajdziemy na stronie allegro przy każdym wystawianym przedmiocie. Wystarczy ją uważnie przeczytać i krok po kroku postępować, stosując się do zawartych tam zaleceń.
Tylko jedna czynność, tzw. pełna aktywacja użytkownika, będzie wymagać skorzystania z pomocy osoby widzącej. Wykonanie jej jest jednak konieczne, gdyż sprzedawcy inaczej podchodzą do użytkowników, którzy przez tę procedurę autoryzacyjną przeszli. Polega ona na tym, że allegro wysyła do nas list ze specjalnym kodem, który trzeba wpisać na stronie internetowej. Zanim kod zostanie do nas wysłany, sprawdzane są nasze dane adresowe. Chodzi o to, by sprawdzić, czy osoba rejestrująca się nie jest oszustem.
Serwisów podobnych do allegro jest w internecie wiele. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj ebay (www.ebay.pl). Serwis ten działa podobnie jak allegro, ale ma zasięg ogólnoświatowy.
Sklepy czy księgarnie internetowe są czymś innym niż omawiane tutaj serwisy aukcyjne. O ile zakupy za pośrednictwem omówionych powyżej serwisów aukcyjnych można wszystkim polecić jako bezpieczne, o tyle korzystanie ze sklepów internetowych wymaga dużej dozy zdrowego rozsądku. Są oczywiście nie budzące wątpliwości sklepy, takie jak Merlin (www.merlin.com.pl), ale zdarzają się i takie, które cichutko i bez rozgłosu oskubują swoich klientów.
Czego się wystrzegać? Nigdy nie kupuj po wyjątkowo okazyjnej cenie. Mimo zabezpieczeń, może się okazać, że zapłaciłeś za cegłę zamiast za radio. Jeżeli przedmiot jest wartościowy, zawsze korzystaj z przesyłki kurierskiej i otwórz paczkę przy kurierze. W razie problemów można wtedy spisać protokół i odesłać towar sprzedawcy. Nie korzystaj z usług sprzedawców, których zachowanie jest podejrzane - telefon lub e-mail z prośbą o zapłatę na inne konto niż podane na stronie allegro, propozycja sprzedania przedmiotu bez pośrednictwa allegro i inne nietypowe zachowania niech będą wskazówką do poniechania transakcji. Sprzedawca, który ma dużo komentarzy negatywnych, powinien skłonić do ostrożności. Obejrzyj, czego dotyczyły narzekania.
Mimo tych wszystkich zastrzeżeń zakupy przez internet gorąco wszystkim polecam. To wygodne i przyjemne.
Stały Klient