skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

12 czerwca 2019, 15:00 Pogorszenie wzroku mało znanym powikłaniem cukrzycy

Niektóre powikłania związane z cukrzycą są powszechnie znane, dużo mówi się o tzw. stopie cukrzycowej. Niewiele osób – nawet wśród chorych na cukrzycę – zdaje sobie jednak sprawę z niebezpieczeństwa poważnego pogorszenia wzroku. Retina AMD Polska nagrała krótki film, w którym o obrzęku plamki (ang. diabetic macular edema, DME) mówią lek. med. Milena Kozera oraz pacjent Tomasz Ryciuk.

Najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Pacjenci z rozpoznaną cukrzycą typu 1 powinni zgłosić się do lekarza okulisty 5 lat od rozpoznania choroby. Natomiast pacjenci z cukrzycą typu 2 (95% osób z cukrzycą) powinni zgłosić się do okulisty od razu.

W przypadku cukrzycowego obrzęku plamki żółtej problem z widzeniem umiejscowiony jest w tej części siatkówki, która odpowiada za najlepsze widzenie, tzw. widzenie centralne. Ze względu na objęcie procesem chorobowym centralnej części siatkówki pacjenci mają problem z widzeniem do bliży. Często następuje szybka utrata ostrości widzenia, nawet do wartości  0,3–0,4, Sn – poniżej 0,75, w wyniku czego zdecydowanie pogarsza się jakość życia osób chorych. Proste czynności dnia codziennego stają się utrudnione, a praca zawodowa w wielu przypadkach – niemożliwa.

Film mogą Państwo obejrzeć na stronie Stowarzyszenia Retina AMD Polska: https://retinaamd.org.pl/retinopatia-cukrzycowa/ lub na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=V7SkYSdVIZY.

Źródło: Retina AMD Polska