skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

17 maja 2019, 10:05 Aktywny absolwent na rynku pracy

Od października ubiegłego roku Polski Związek Niewidomych realizuje program „Aktywny Absolwent”, który ma zwiększać szanse na zatrudnienie osób z dysfunkcją wzroku. Praktyki, staże, szkolenia, warsztaty – każdy może znaleźć tu coś dla siebie, stosownie do potrzeb. Zostało kilka wolnych miejsc, dlatego osoby zainteresowane mogą się jeszcze zgłosić i skorzystać z wielu możliwości, jakie daje „Aktywny absolwent”.

W okresie od października 2018 r. do września 2020 r. w programie weźmie udział 48 osób z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności wzrokowej. Osoby te powinny być mieszkańcami województwa mazowieckiego, studentami ostatniego roku lub absolwentami, którzy ukończyli studia najpóźniej 5 lat temu. Projekt jest finansowany ze środków PFRON.

Osoba zakwalifikowana do programu powinna zgłosić się do koordynatora projektu w PZN. Następnie porozmawiać z doradcą zawodowym, który po zapoznaniu się z jej oczekiwaniami, możliwościami i doświadczeniem zaproponuje, w zależności od potrzeb, profilowane szkolenie, coaching, płatny 3-miesięczny staż zawodowy.

– Program jest bardzo przyjazny (bez obostrzeń i kar) oraz elastyczny. Skonstruowany w ten sposób, aby uczestnikowi projektu dać taką pomoc, jaką potrzebuje, aby rozpocząć z sukcesem swoją działalność na wymagającym rynku pracy. Chcieliśmy osobom z dysfunkcją wzroku zaproponować skuteczne działanie, które ułatwi im start w karierę, stąd właśnie pomysł na ten projekt – mówi Anna Lemańczyk, doradca zawodowy i coach.

Ci, którzy do tej pory zapisali się do programu, uczestniczyli w szkoleniach komputerowych dotyczących m.in. efektywnego wykorzystania syntezatora mowy, szkoleniach zawodowych – np. z technik masażu, decoupage’u. Wkrótce ruszą też kolejne kursy: językowe (język angielski i francuski), operatora wprowadzania danych, z zakresu social mediów oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.

– Jestem zadowolona, że biorę udział w tym projekcie. Uważam, że jeśli jest możliwość bezpłatnego uzyskania pomocy, rozwinięcia swoich umiejętności i pasji, to należy z tego skorzystać. Miałam już doradztwo zawodowe, wkrótce zacznę szkolenie „Jak prowadzić bloga i na tym zarabiać”, potem odbędę staż w firmie oferującej sprzęt i oprogramowanie ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Mam też pomysł na swojego bloga – mówi Agata, uczestniczka projektu.

Do udziału w projekcie zachęca też Łukasz, który przeszedł już kurs akupunktury, a teraz odbywa staż w centrum rehabilitacji i liczy na zatrudnienie w tym miejscu.

– Udział w projekcie pozwolił mi pomóc w znalezieniu zatrudnienia na warszawskim rynku pracy w momencie, gdy przeprowadziłem się z Rzeszowa. Dodatkową korzyścią było też to, że mogłem poszerzyć swoje umiejętności zawodowe. Skończyłem fizjoterapię i kurs specjalistyczny był dla mnie bardzo przydatny – mówi Łukasz, uczestnik projektu.

Zapisy i informacje dot. projektu:
Tel. 22 831 22 71, wew. 255 lub bezpośrednio – ul. Konwiktorska 9, pokój 24.
http://pzn.org.pl/projekt-aktywny-absolwent/