skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

7 listopada 2018, 12:56 Ulgowe przejazdy dla niewidomych w 2019 r. na dotychczasowych zasadach

Zapewne część czytelników biuletynu zna powiedzenie: „prowizorka na sto lat”. Tak zwykle określa się sytuacje, w których w oczekiwaniu na stabilne rozwiązania środki tymczasowe wykorzystywane są przez długie lata. Taka sytuacja dotyczy ulgowych przejazdów dla osób z dysfunkcją wzroku. Na początku roku informowaliśmy o projekcie zmiany ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który miał określić stałe zasady respektowania niniejszych ulg przez wszystkich przewoźników. Niestety, projekt utknął na etapie konsultacji, a koniec roku już za pasem.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w swoim pierwotnym kształcie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym wprowadzała zapisy utrudniające, a w pewnych obszarach kraju nawet uniemożliwiające osobom niewidomym korzystanie z ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. Wejście w życie tych rozwiązań jest stale odraczane. Nie inaczej będzie i teraz.
Artykuł 27 ustawy okołobudżetowej przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie niekorzystnych dla niewidomych pasażerów przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym na 1 stycznia 2020 r. Zatem do tego czasu osoby z dysfunkcją wzroku zachowają pełny dostęp do ulg ustawowych u wszystkich przewoźników, niezależnie od podpisania przez przewoźnika umowy z jednostką samorządu terytorialnego.
Mamy nadzieję, że prace nad stabilnymi regulacjami dotyczącymi respektowania ulg transportowych dla osób niewidomych oraz ich przewodników nie będą ciągnąć się w nieskończoność i zostaną uchwalone w obecnej kadencji parlamentu.
Krzysztof Wiśniewski, prawnik w Instytucie Tyflologicznym PZN