skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

24 kwietnia 2018, 13:59 Kraków mniej znany

Miasto o tysiącletniej historii, skarbnica dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, czyli gród Kraka, da się bliżej poznać osobom niewidomym i słabowidzącym. To właśnie z myślą o tej grupie Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowują cykl wykładów „Kraków mniej znany”.

Organizatorzy spotkań umożliwiają „oglądanie historii” Krakowa za pomocą innych zmysłów niż wzrok, przygotowują pomoce dotykowe, opisują wygląd przedmiotów itp.
Pierwszy wykład, inaugurujący cykl pt. „Podróż w świat dawnych ksiąg i rękopisów”, odbył się 10 kwietnia w Klasztorze Karmelitów „Na Piasku” w Krakowie. Wygłosił go wybitny znawca dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej dr Szymon Sułecki.
Kolejny planowany jest w maju w forcie Luneta Warszawska, w którym w latach 1945-1946 mieściło się więzienie UB. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia więziennictwa od czasów średniowiecza i architektury fortecznej Krakowa. Jak zapowiadają organizatorzy, jeśli kwietniowe i majowe wykłady będą cieszyć się dużym zainteresowaniem niewidomych mieszkańców Krakowa i Małopolski, w następnych miesiącach zostaną zorganizowane m.in. w Muzeum 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, placówkach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, schronach obrony przeciwlotniczej pod pl. Inwalidów czy na kopcu Kościuszki. Zapowiedzi poszczególnych spotkań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.
Szczegółowe informacje: 660172914