skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

20 kwietnia 2018, 10:46 Bliżej Peru

Kultura Peru – tak odległa, a jednocześnie niezwykle bliska – będzie tematem najbliższego spotkania, które z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie. Warsztaty, które towarzyszą wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru”, odbędą się w piątek 20 kwietnia o godz. 17.00.

Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na kontynencie południowoamerykańskim zaistniała w wyniku połączenia wpływów dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego.
Na wystawie starano się pokazać spotkanie dwóch odmiennych i odległych kultur – chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata – które zostało twórczo rozwinięte przez miejscowych artystów. Ważne są wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne, przenikające i promieniujące z każdego dzieła sztuki. Prezentowane płótna mają objaśniać dogmaty katolickie, przedstawieni na nich aniołowie i święci są świadectwem peruwiańskiej pobożności. Zabytki pokazano w sposób chronologiczny – od czasów upadku prekolumbijskich wierzeń aż do powstania niepodległego Peru.

Na spotkanie należy się zapisać mailowo na adres aknapek@mnw.art.pl lub telefonicznie pod nr 22 629 50 60. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum proszone są o kontakt z Działem Edukacji pod nr telefonu 22 629 50 60 lub mailowo aknapek@mnw.art.pl.