skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

11 kwietnia 2018, 14:58 Czytanie w ciemnościach

„Przebędziemy wspólnie wąwóz różnych wcieleń, odwiedzimy gęstość słów, splątanych w liany i wiciokrzewy, bluszcze ogrodowe. Naszym przewodnikiem będą sny. Naszą granicą będzie język i wyobraźnia. Otoczy nas ciemna mgła“ – tak reżyser Marcin Czerwiński zapowiada swój spektakl pt. „Wawóz snów", który odbędzie się 15 kwietnia (niedziela), o g. 19.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach „Czytania w ciemnościach“, cyklu słuchowisk intermedialnych opartych na wybranych tekstach literackich, które odbywają się w całkowitej ciemności lub w mroku, a więc działają na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Słowom czytanym na żywo przez aktorów towarzyszy muzyka, a widz słucha („ogląda”) przedstawienia w zupełnej ciemności. Działanie to ma poszerzyć i rozwinąć zdolność odbioru różnych tekstów kultury – uwrażliwić odbiorców na foniczno-wizualne aspekty dzieła literackiego.
Ciemność, w której odbywają się spektakle jest także istotna ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i słabowidzących – spektakl jest bowiem zaaranżowany w taki sposób, by mógł być w pełni odebrany bez udziału wzroku. W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic wtedy nas wszystkich nie odróżnia.
Spektakl powstał na podstawie wierszy Ewy Sonnenberg, poetki nazywanej „Demarczyk polskiej poezji”, która tak mówi o wąwozie snów: „To miejsce, gdzie mają początek wszystkie sny. Podświadomość jest tym wąwozem, który może zrozumieć i wytłumaczyć jedynie sen. Wąwóz snów jest jak archiwum snów. Wielki budynek naszych podświadomych treści. Sny to katalog w tej nieskończonej bibliotece“.
Wejściówki są do odbioru w kasie CTMiT.