skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

14 marca 2018, 16:04 TR bez Barier

Najszybszy teatr w mieście, czyli TR Warszawa, zaprasza osoby z niepełnosprawnością sensoryczną na dwa spektakle z audiodeskrypcją i napisami. Na dodatkowej scenie w hali ATM Studio, mieszczącej się przy ul. Wał Miedzeszyński 384, zagrane zostaną „Między nami dobrze jest” oraz „Uroczystość”.

Spektakl „Między nami dobrze jest” z audiodeskrypcją i napisami zostanie wystawiony 17 marca br. o godz. 19.00 w ATM Studio. Tuż przed, w godz. 17.30-18.30, będzie można wziąć udział w warsztatach wprowadzających do spektaklu, które rozpoczynają się od poznania scenografii. Cena biletów – 25 zł. Wstęp na warsztaty – wolny (po zgłoszeniu). Dojazd na miejsce – we własnym zakresie, powrót – do centrum autobusem TR. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje na warsztaty i spektakl prosimy kierować na adres anna.rochowska@trwarszawa.pl, tel. 533 380 173.

„Między nami dobrze jest” to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów, oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumą i poczuciem wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.
W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w „Między nami dobrze jest” jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia Danutę Szaflarską zastąpi Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.
Spektakl "Uroczystość” z audiodeskrypcją i napisami zostanie wystawiony 8 kwietnia br. o godz. 20.00 w ATM Studio. Tuż przed, w godz. godz. 18.00-19.30, będzie można wziąć udział w warsztatach wprowadzających do spektaklu, które rozpoczynają się od poznania scenografii. Cena biletów – 25 zł. Wstęp na warsztaty – wolny (po zgłoszeniu). Dojazd na miejsce – we własnym zakresie, powrót – do centrum autobusem TR. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje na warsztaty i spektakl prosimy kierować na adres anna.rochowska@trwarszawa.pl, tel. 533 380 173.
W wiejskiej posiadłości Helgego trwają przygotowania do hucznej kolacji z okazji 60 urodzin gospodarza. Dom powoli zapełniają goście, zjeżdżają kuzyni, dzieci, wnuki i przyjaciele rodziny. Panuje uroczysta atmosfera. Wszystko do czasu, gdy Christian wzniesie urodzinowy toast za ojca, wyjawiając mroczne sekrety głowy rodziny.
Teatralna wersja „Festen” Thomasa Vintenberga i Mogensa Rukova z 1998 roku, uznawanego za programowy film Dogmy, to jedno z przełomowych przedstawień Grzegorza Jarzyny i TR Warszawa. Reżyser pogłębił scenariusz filmowy i podniósł go do rangi wielkiego dramatu moralnego. Krytyka porównywała walkę Christiana (Andrzej Chyra) o prawdę z walką Hamleta przeciwko systemowi opartemu na kłamstwie i przemocy. Przełomowy był także temat: po raz pierwszy w polskim teatrze poruszono problem molestowania seksualnego dzieci. Mimo upływu czasu, przedstawienie nie straciło aktualności i nadal jest oskarżeniem społeczeństwa żyjącego w kłamstwie i hipokryzji.
Obok Andrzeja Chyry wybitne role w przedstawieniu stworzyli m.in. Jan Peszek, Marek Kalita, Ewa Dałkowska i Danuta Stenka. Od premiery w 2001 roku spektakl prezentowany był w Niemczech, Austrii, Francji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Izraelu i Nowym Jorku.