skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

9 marca 2018, 12:49 Niewidzialny pokój w Rzeszowie

– Pierwsze wrażenie tej ogromnej ciemności to mały atak paniki, ale bierzemy głęboki wdech i zaczynamy przerzucać wszystkie nasze zmysły na ręce, na dotyk, sprawdzamy, co tam się znajduje, odgadujemy przedmioty, uważamy, żeby się nie potknąć, nie uderzyć w głowę. Także wrażenie ogromne, każdy powinien przyjść i zobaczyć – tak opisują swoje wrażenia w TVP Rzeszów uczestnicy wystawy „Zobaczyć w ciemności”.

Na pomysł, inspirowany działającą w Warszawie „Niewidzialną Wystawą, wpadli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej 13.
– Wyremontowaliśmy i zaaranżowaliśmy specjalnie na potrzeby tej wystawy pomieszczenia piwnicy szkolnej, które przez długi czas nie były użytkowane. Powstał tam specjalny „niewidzialny pokój”, w którym panują zupełne ciemności – opowiada Grażyna Sabik, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
Pomieszczenie nie jest duże, może je jednocześnie zwiedzać 2-4 osób, ale i tak robi wrażenie. Po wystawie oprowadza nas przeszkolony przewodnik, który pomaga włączyć inne zmysły: dotyk, słuch i węch. W oczekiwaniu na wejście na wystawę można wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Okręg Podkarpacki PZN.
Wystawa jest dostępna w szkole przez cały czas, wstęp jest wolny. Jest dostępna zarówno dla szkół, jak i indywidualnych osób. Zainteresowani powinni wcześniej zadzwonić do szkoły pod nr 17 748 30 00 lub napisać e-mail: zse@interia.pl i umówić się na dogodny termin.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu Estrady Rzeszowskiej „Młodzież dla miasta”.