skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

7 listopada 2017, 14:15 Jesteśmy razem

W dniach 17–18 października po raz piętnasty zorganizowana została konferencja Reha for the Blind in Poland. Tegoroczna Reha była wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze konferencja wpisała się w obchody 25-lecia powstania Fundacji Szansa dla Niewidomych. Po drugie, w odróżnieniu od poprzednich edycji, zorganizowano ją w październiku. Po trzecie, wydarzenie poprzedziła wielka Gala na Torwarze w poniedziałek 16 października, której hasłem przewodnim było „Jesteśmy razem”. Całość uświetnił koncert znanych artystów: Mietka Szcześniaka, Janusza Skowrona, Sorry Boys, Kasi Moś, Katarzyny Cerekwickiej, Hani Stach, Marka Piekarczyka, Mate o. Gali towarzyszyła wystawa sprzętu i gier dla osób niewidomych i niedowidzących. Oprócz tego we wrześniu w innych miastach Polski zorganizowano gale regionalne.

Tematem przewodnim samej konferencji był „Polski model usprawniania i usamodzielniania ludzi z niepełnosprawnością wzroku oraz wyrównywanie ich życiowych szans”. W związku z tym w części merytorycznej dominowały tematy dotyczące rozwoju rehabilitacji w Polsce oraz możliwych działań na przyszłość. Oczywiście nie mogło zabraknąć wręczenia statuetek Idola Fundacji Szansa dla przedstawicieli środowiska, a także wielu instytucji publicznych i prywatnych. Statuetką Idola nagrodzono również niektóre produkty dla niewidomych i słabowidzących.
Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyła międzynarodowa wystawa sprzętu rehabilitacyjnego, na której dominował brajl i urządzenia powiększające, m.in. nowe lupy firmy Optelec. Osoby niewidome mogły obejrzeć nowe notatniki brajlowskie, monitory oraz drukarki. Moją uwagę zwrócił nagrodzony idolem komputer insideONE firmy insidevision. To jeszcze nie spolszczone urządzenie ze szkła i metalu wyglądem przypomina większy tablet ze zintegrowaną linijką brajlowską. Działający pod kontrolą Windows 10, insideONE ma wyżłobione miejsca na ułożenie palców do pisania ośmiopunktowym brajlem. Poza tym to w pełni funkcjonalny komputer, który do sprzedaży wejdzie prawdopodobnie w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Innym odkryciem tegorocznej wystawy są okulary MyEye firmy OrCam, które również zdobyły statuetkę Idola. Pozwalają na skanowanie przestrzeni i w zależności od wybranego ustawienia, osoba niewidoma otrzyma adekwatną informację zwrotną. Dowolne okulary są jedynie podstawką dla kamery, która połączona jest przewodowo z niewielkim urządzeniem. Korzystając z niej, można odczytać tekst lub dowiedzieć się, kto stoi w oku kamery. Jeśli osoba została wcześniej odpowiednio otagowana, to taka informacja (np. imię) zostanie odtworzona. MyEye będzie w sprzedaży w Polsce w połowie przyszłego roku. Oba wyżej opisane urządzenia są dość drogie, trzeba mieć nadzieję, że gdy wejdą na rynek będą finansowane ze środków PFRON.
Zmęczeni zwiedzaniem lub słuchaniem referatów uczestnicy REHY mogli pograć w tenisa stołowego, spróbować swoich umiejętności w strzelectwie bezwzrokowym, skorzystać z porady wizażystki czy też dowiedzieć się o wdrażanym przez miasto projekcie Virtualna Warszawa.
Bardziej szczegółową relację z całego wydarzenia opublikujemy w kolejnym numerze „Pochodni”.
Osoby zainteresowane mogą odsłuchać nagrań z konferencji, wchodząc na stronę Fundacji Szansa dla niewidomych http://www.szansadlaniewidomych.org/aktualnosci/395/nagrania-z-konferencji-reha-for-the-blind-in-poland-2017.