skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

6 listopada 2017, 15:03 Badanie plastyczności mózgu

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie poszukuje kobiet w wieku 19-35 lat, preferowane do 27 r. ż., niewidomych od urodzenia lub z poczuciem światła, niewidomych, posługujących się alfabetem Braille'a, praworęcznych do badania plastyczności mózgu.

Termin: badania pilotażowe – listopad, badania właściwe – styczeń 2018.
Czas trwania 4h (podczas jednego lub dwóch dni).
W eksperymentach badana będzie plastyczność mózgu i interakcje między zmysłami u osób niewidomych. Tego typu badania pozwalają zrozumieć jak mózg (w szczególności, mózg osoby niewidomej) zmienia się w odpowiedzi na rozmaite doświadczenia i wyzwania, które napotykamy w ciągu życia. Badania składają się z dwóch części: w jednej wykorzystany zostanie rezonans magnetyczny, w drugiej natomiast przezczaszkową stymulację magnetyczną. Obie techniki są całkowicie bezpieczne, jeśli dochowane są odpowiednie procedury. Zespół ma bogate doświadczenie w prowadzeniu badań z wykorzystaniem obydwu wymienionych technik. Osoby biorące udział w badaniu będą miały szansę na ciekawe doświadczenie oraz otrzymają gratyfikację pieniężną w wysokości 250–550 zł.
Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne do zbierania informacji o budowie oraz działaniu mózgu. Badanie będzie wymagało albo leżenia bez ruchu, albo czytania dotykowo słów w alfabecie brajla. W drugiej części osoby badane rozwiązywać będą proste zadanie związane z rozpoznawaniem rytmu poprzez dotyk i słuch. Całe badanie rezonansem magnetycznym potrwa około półtorej godziny.
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna wykorzystuje pole magnetyczne do krótkotrwałego i bezpiecznego stymulowania małej części mózgu. Pozwala to ocenić zaangażowania danej części mózgu w różne zadania. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, a od osoby badanej będzie wymagało jedynie czytania liter lub słów w alfabecie brajla. Cała wizyta związana z badaniem stymulacją magnetyczną potrwa do dwóch godzin.
Strona naszego laboratorium: http://lobi.nencki.gov.pl/
Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z panią Anną Grądek, +48 660 912 537, anna.magdalena.gradek@gmail.com.