skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

23 października 2017, 14:17 Poczuj magię tanga

Już jutro, 24 października, w stolicy rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Polskie Tango. W programie: warsztaty tanga, pokaz, koncert i spotkanie o fenomenie polskiego tanga. Przyjdź i poczuj magię jednego z najpopularniejszych tańców dwudziestolecia międzywojennego!

Na początku dwudziestego wieku zniewalające i pełne egzotycznych figur tango dotarło na ziemie polskie. Jeszcze przed I wojną światową delikatnie zakradało się do serc Warszawiaków, by po odzyskaniu niepodległości przez Polskę podbić i zakochać w sobie mieszkańców stolicy. Mieczysław Fogg wspominał: „Tanga były najważniejsze, wytwórnie płytowe chciały tang, dyrektorzy teatrów chcieli tang, reżyserzy rewii chcieli tang, publiczność chciała tang - więc tanga powstawały” (Cytat pochodzi z książki Dariusza Michalskiego "Poletko Pana Fogga").
O popularności i fenomenie tanga na deskach kabaretów międzywojennych opowie w Domu Spotkań z Historią wybitna znawczyni tego okresu, teatrolog i archiwistka Anna Mieszkowska – to wszystko w trakcie spotkania „Tango i kabarety międzywojnia”.
„W złotej epoce polskiego tanga słuchano po jednej i drugiej stronie Wisły – zarówno w modnych kawiarniach i restauracjach, takich jak Adria, jak i w repertuarach kapel podwórkowych z Woli, Czerniakowa czy Pragi. Dlatego w tegorocznej edycji chcieliśmy zaprosić uczestników na koncert polskich tang odwołujących się do folkloru miasta w wykonaniu grupy Warszawiaki – Trupa Teatralna” – mówi Sylwia Rubin-Krukowska z Fundacji Kulturo.
Bez wątpienia koncert będzie wyjątkową atrakcją dla wielbicieli szemranych klimatów i folkloru miejskiego. W repertuarze Warszawiaków usłyszymy repertuar ulicznych zawadiaków, znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru.
Chętni będą też mogli postawić swoje pierwsze tangowe kroki na parkiecie. W trakcie festiwalu przewidziane są aż cztery, bezpłatne warsztaty tanga. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich zainteresowanych – młodzież, dorosłych, seniorów. Lekcje będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na warsztaty taneczne obowiązuje rezerwacja miejsc kontakt@polskietango.pl.


PROGRAM:

  • 24.10. (wtorek), 20:00 koncert tang polskich / WARSZAWIAKI – Trupa Teatralna, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
  • 25.10. (środa), 18:00 „Tango i kabarety międzywojnia” - spotkanie z Anną Mieszkowską, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
  • 26.10. (czwartek), warsztaty tanga (I grupa - 18:00, II - grupa 19:15), Państwomiasto, ul. Andersa 29
  • 27.10. (piątek), warsztaty tanga (I grupa - 18:00, II grupa - 19:15), Centrum Kreatywności Targowa, Ul. Targowa 56
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".
WSTĘP WOLNY
Więcej informacji: polskietango.pl
Facebook: https://www.facebook.com/events/1707777302589590/