skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

4 października 2017, 13:06 Z marzeń w marzenia…

Wspaniale jest razem pracować, działać, być, ale jeszcze piękniej jest wspólnie się pobawić! Zapraszamy, zapraszamy, naprawdę mamy nadzieję, że nikogo nie zabraknie, bo nikogo po prostu zabraknąć nie może.

Już w najbliższy piątek o 18.00 ruszamy z festiwalem w festiwalu – będzie to Festiwal Filmowy „Przejścia” w 5. Warszawskim Festiwalu Kultury bez Barier.
Wszystko rozegra się przez 4 dni w warszawskim kinie Elektronik (ul. Gen. Zajączka). Zapraszamy wszystkich serdecznie.
Pamiętajcie tylko, że obowiązuje rezerwacje na: wfkbb.pl
PRZEJŚCIA można interpretować na wiele sposobów – dla nas są to przejścia ze sfery marzeń do rzeczywistości, która staje się niezwykłą odpowiedzią na te marzenia. O festiwalu filmowym marzyliśmy od dawna, teraz, przy okazji jubileuszowego 5.WFKBB dzięki podjętej współpracy z KINEM ELEKTRONIK, idea staje się faktem.
Mamy więc propozycję – popracujmy razem, a więc obejrzyjmy filmy i o nich podyskutujmy, a już pierwszego dnia, po pracy, zabawmy się w doskonałym stylu.
Potańczmy, poruszajmy się w rytmie swingu.
Jeśli ktoś nie potrafi, nie ma problemu, zanim rozpocznie się potańcówka zapraszamy na lekcje swingu. Poprowadzą ją profesjonaliści ze szkoły Shim Sham. Warszawski Swing! Każda osoba z niepełnosprawnością będzie miała swojego partnera w tańcu!
Zachęcamy do stylizacji swingowej!
Mile widziane u:
Pań: sukienki koliste, które wirują w tańcu, kwiaty we włosach, bandany zawiązane na głowie, wysoki kucyk lub warkocz na bok, kokardy, spinki.
Wzory: kwiaty, paski, grochy. Buty wygodne, z akcentem na trampki:). Ogólnie mówiąc: styl: pin-up
Panów: koszule, fulary, krawaty, muszki, szelki, kaszkiety, kamizelki, marynarki, eleganckie buty, albo trampki:).
Dla ośmielenia Was informujemy, że instruktorzy ze szkoły swingu będą wystylizowani, my też:)
Wszystko ruszy wieczorem, a skończy… - nasza propozycja to północ z piątku na sobotę!
Prosimy, przyjdźcie, znajdźcie choć odrobinę z Waszej wieczności na wspólne z nami pląsy.
A poniżej dokładny, filmowo-taneczny rozkład jazdy na najbliższy weekend:
Kino Elektronik, gen. Zajączka 7
Przypominamy, że podczas seansów w kinie zapewniamy opiekę nad dziećmi od 3. Roku życia.
Nie zapewniamy opieki na lekcji tańca i potańcówce oraz w przerwach między seansami:).
Na każde wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc:
wfkbb.pl
6.10. piątek
18:00 – 20:30 | pokaz filmu „La La Land”, wstęp wolny | audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na PJM podczas dyskusji, wszyscy
20:30 – 21:30 | warsztaty taneczne w stylu swing, wstęp wolny | tłumaczenie na PJM i pętla indukcyjna, wszyscy
21:30 – 22:30 | potańcówka, wstęp wolny | wszyscy
7.10 sobota
12:00 – 14:00 |pokaz filmu „Mężczyzna imieniem Ove”, wstęp wolny | audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM podczas dyskusji, wszyscy
14:30 – 17:00 | pokaz filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, wstęp wolny | audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM podczas dyskusji, wszyscy
8.10 niedziela
11:00 – 12:30 | | pokaz filmu „Życie animowane”, wstęp wolny | audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM podczas dyskusji, wszyscy
12:30-13:30 | Filmolekcje dla każdego – warsztaty, wstęp wolny | dla osób niewidomych
14:00 – 16:20 | pokaz filmu „Dzikie róże” – pokaz przedpremierowy i spotkanie z reżyserką Anną Jadowską, audiodeskrypcja, napisy dla niesłyszących, pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM podczas dyskusji, wszyscy

Więcej informacji:
Program 6 października
18:00 Otwarcie festiwalu - projekcja filmu LA LA LAND, reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126 min.
Ten musical miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Wenecji, w 2016 r. I z miejsca podbił serca publiczności oraz krytyków. Dowodem przychylności tych ostatnich jest aż 6 oscarów i 7 złotych globów. Chazelle w swoim obrazie zabiera nas do rozśpiewanego i roztańczonego Los Angeles lat pięćdziesiątych,, którego serce wtedy biło w rytmie niezapomnianego swinga. Głównymi bohaterami opowieści są pianista jazzowy Sebastian, w którego wcielił się Ryan Gosling i grana przez Emmę Stonę Mia stawiająca pierwsze kroki na drodze do aktorskiej kariery. Oboje pragną osiągnąć sukces choć każde z nich rozumie go inaczej. LA LA LAND to opowieść o pięknie marzeń i niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą ich realizacja. To także romantyczna historia dwojga ludzi wspólnie odkrywających fascynujący świat jazzu. Jednakże przede wszystkim LA LA LAND to ogromna dawka pozytywnej energii zaklętej w swingowych melodiach.
20:30 Warsztaty taneczne w stylu swing z tancerzami z Shim Sham. Warszawski Swing.
21:30 Potańcówka swingowa – hol Warszawskiej Szkoły Filmowej
PROGRAM 7 października
12:00 Mężczyzna imieniem Ove (En Man som heter Ove), reż. Hannes Holm, Szwecja 2014, 116 min.
To ekranizacja bestselerowej powieści Szweckiego pisarza Fredrika Backmana pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem jest zgryźliwy emeryt, z którym raczej nie chcieli byśmy się zaprzyjaźnić. Po śmierci żony Ove pogrąża się w depresji izolując się od najbliższego otoczenia. Jednakże wszystko zmieni się, kiedy do pobliskiego domu wprowadzą się nowi sąsiedzi. Choć początki znajomości nie są zbyt obiecujące to wkrótce w życiu emeryta powieje młodością i spontanicznością. Film Holma to opowiedziana z przymrużeniem oka historia o przyjaźni i bliskości ale także o bolesnej samotności starszego człowieka.
14:30 Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska, Polska 2017, 117 min. – po projekcji spotkanie z gośćmi
Film opowiada historię słynnej polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej, a tytuł jest nawiązaniem do sztandarowego poradnika jej autorstwa. Trzeba było mieć nie lada odwagę żeby w siermiężnych i przaśnych latach PRL opowiadać otwarcie o kobiecej i męskiej seksualności. Jeszcze więcej odwagi było niezbędne by robić to będąc kobietą. Obraz Sadowskiej pokazuje Wisłocką jako , zdolną badaczkę, charyzmatyczną edukatorkę, ale także a może przede wszystkim, zwykłą kobietę z jej namiętnościami i problemami. Magdalena Boczarska, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki stworzyła postać wielowymiarową, budzącą podziw swoim zdeterminowaniem ale przy tym bardzo ludzką.
8 października
11:00 Życie animowane (Life, Animated), reż. Roger Ross Williams, USA/Francja 2016, 90 min.
To film dokumentalny opowiadający niezwykłą historie Owena Suskinda, chłopca, który przezwyciężył swoją niepełnosprawność dzięki bajkom z wytwórni Walta Disneya. Owen cierpi na autyzm co znacznie ogranicza jego możliwości poruszania się i komunikacji. Jego sposobem na zrozumienie świata i porozumienie się z nim stały się filmy animowane. Być może Owen, podobnie jak Piotruś Pan zrozumiał, że dorastanie nie ma sensu. Dlatego pozostaje ciągle w świecie swego magicznego dzieciństwa a z rodzicami rozmawia używając słów ulubionych bohaterów.
14:00 Dzikie róże, reż. Anna Jadowska, Polska 2017, 90 min – pokaz przedpremierowy, po projekcji spotkanie z reżyserką Anną Jadowską
To poruszająca historia jakich wiele w dzisiejszym świecie rodzin rozdzielonych przez emigrację zarobkową. Ewa wychowuje dwójkę dzieci praktycznie samotnie, gdyż jej mąż z rzadka jedynie przyjeżdża z odległej Norwegii. Chcąc zagłuszyć samotność i zabić małomiasteczkową nudę Ewa decyduje się na niezobowiązującą przygodę miłosną z nastolatkiem. Jednakże konsekwencje tego kroku okazują się znacznie poważniejsze niż mogła by podejrzewać. W dodatku na plantacji róż, na której pracuje, znika jej mały synek Jaś. Zrozpaczona kobieta stara się uratować rozsypujące się małżeństwo i odnaleźć zaginione dziecko.