skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

22 września 2017, 13:40 Nie bój się chcieć!

– Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania – tymi oto słowami prezes Fundacji Kultury bez Barier, Anna Żurawska, zainicjowała piątą edycję Festiwalu Kultury bez Barier.

Impreza do tej pory znana była jako Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier, lecz ze względu na jej coraz większą popularność, oprócz tego, że zyskała nowy szyld, wydłużono również czas jej trwania. Tym razem będzie odbywać się w dniach 29.09- 15.10 i poza Warszawą obejmie swoim zasięgiem również inne miasta takie jak: Kraków, Gdynia oraz mniejsze miasteczka jak: Janowiec, Olsztynek czy Wałbrzych.
Na festiwalowych wydarzeniach przygotowanych z myślą o osobach niewidomych pojawią się tradycyjne pomoce, takie jak audiodeskrypcja czy tyflografiki. Rewolucyjnym rozwiązaniem w ramach tegorocznej edycji jest zastosowanie wydruków 3D z miniaturami scenografii wykorzystywanych podczas spektakli oraz obiektów muzealnych. Widzowie z niepełnosprawnością wzroku będą mogli liczyć też na pomoc asystentów-wolontariuszy.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nie bój się chcieć”, które jest jednocześnie tytułem piosenki „Zwierzogród” – pierwszej animacji Disney'a z polską audiodeskrypcją, napisami dla głuchych oraz w języku migowym. Wiąże się to z tym, iż partnerem bieżącej odsłony festiwalu jest Disney Polska.
Jedną z głównych stołecznych atrakcji tegorocznego FKBB jest festiwal filmowy Przejścia, w ramach którego będzie można zobaczyć takie filmy z audiodeskrypcją jak „Lalaland” czy „Sztuka Kochania” oraz wziąć udział w warsztatach tańca w stylu swing pod okiem tancerzy z Shim Sham. Również instytucje w innych miastach mają bogatą ofertę kulturalną, m.in.: Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Emigracji w Gdyni, czy Muzeum PRL-u w Krakowie. Kultura bez barier pojawia się też w mniejszych miejscowościach, podczas festiwalu będzie więc można zwiedzić Zamek w Janowcu, wystawę etnograficznej „Dotknij kultury ludowej” w Muzeum Budownictwa Ludowego w Parku Etnograficznym w Olsztynku czy wziąć udział w koncercie Lata 20-30 w Ogólnopolskim Teatrze William-Es w Wałbrzychu.
Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych uczestników, na przykład w Warszawie dzieci mogą się wybrać na wystawę „Pieniądz przez wieki” zorganizowaną w Centrum Pieniądza lub na spacer po warszawskim ZOO pod hasłem „Dotknij mojego świata”. W Rzeszowie mogą obejrzeć spektakl „Bambusowa księżniczka” w Teatrze Maska, w Wałbrzychu przygotowano dla nich Bajkowy Koncert w Ogólnopolskim Teatrze William-Es, a we Wrocławskim Teatrze Lalek – spektakl „Piekło-Niebo”.

Akcję Festiwal Kultury Bez Barier wspierają Miasto Stołeczne Warszawa oraz Disney Polska.
Pełny harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie FKBB. Strona jest przystosowana do odczytu dla programów głośnomówiących.
http://www.wtkbb.pl/pl/aktualnosci
Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu należy wcześniej złożyć rezerwację na adres rezerwacje@kulturabezbarier.org lub pod nr. tel. 793 996 475. Zgłoszenia w sprawie asystentów przyjmuje Magdalena Kamińska pod adresem
magdalena.grabowska@teatrstudio.pl telefonicznie. 663 770 850. Można również zarejestrować się przez Internet na stronie Festiwalu Kultury Bez Barier http://www.wtkbb.pl/pl.