skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

31 sierpnia 2017, 15:18 Spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Fundacja Vis Major zaprasza 9 września 2017 r. (w sobotę) do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na drugi spacer w ramach projektu „Nie widzisz – chodź z nami, słuchaj i ćwicz”.

Całość spaceru zajmie około 2 godzin (4,5 km). Spacerowicze pójdą dwiema ścieżkami edukacyjnymi: Soplicowo i Łącznik. Na pierwszej, która znajduje się na terenie siedziby Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych i jest w formie drewnianej kładki z pomostem widokowym zobaczyć można typy zbiorowisk roślinnych charakterystycznych dla Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, m.in. bór suchy, bór świeży, grąd, wilgotna łąka. Na krótkim odcinku ścieżka daje możliwość zapoznania się z kilkudziesięcioma roślinami w tym także chronionymi, charakterystycznymi dla danego zbiorowiska. Na ścieżce znajduje się sztucznie uformowana wydma, torfowisko oraz śródleśne oczko wodne. Kolejnym ciekawym punktem ścieżki jest motylarnia, w której realizowany był program czynnej ochrony dwóch motyli: pazia królowej i pazia żeglarza. Ostatnim przystankiem jest ośrodek rehabilitacji ptaków, w którym ranne ptaki przechodzą rekonwalescencję.
Ścieżka przyrodnicza Łącznik, nomen omen łączy siedzibę Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Otwocku z Ośrodkiem edukacyjno-muzealnym „Baza Torfy”. Trasa ścieżki biegnie przez lasy otwockie, mijając pomnik przyrody „Bożenna”. Na ścieżce można zapoznać się z różnicowaniem wiekowym drzewostanu, gdyż mijamy tu zrąb, uprawę leśną, młodnik oraz drzewostan dojrzały. Na trasie możemy też zobaczyć, jak wyglądają budki dla nietoperzy, czyli ich letnie schronienia, które są rozwieszane w lasach przez pracowników Parku w ramach programu czynnej ochrony tych latających ssaków. Po dotarciu do Ośrodka edukacyjno-muzealnego „Baza Torfy” można udać się ścieżką „Łabędzim szlakiem” do Jeziora Torfy z pomostem widokowym.
Stamtąd uczestnicy dojdą (40 minut) do Śródborowa na obiad. Powrót do Warszawy około godziny 15.40 na dworzec Śródmieście. Istnieje możliwość zobaczenia po drodze Muzeum Ziemi Otwockiej, wtedy wycieczka przedłuży się o około 1,5 godziny.
Koszt uczestnictwa: 10,00 zł./os. Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do koordynatorki projektu, Emilii Roszczyk, na maila: e.roszczyk@fundacjavismaior.pl lub telefonicznie 22 370-28-75, wraz z podaniem numeru PESEL, który jest niezbędny do ubezpieczenia.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 września br.
Zbiórka: 9.15 przy Dworcu Warszawa Śródmieście, na placu pomiędzy dwoma budynkami dworca pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Kinoteką. Dojście na miejsce od stacji Śródborów.
Jeśli ktoś potrzebuje pomocy wolontariusza, proszony jest o zgłoszenie tego koordynatorce.