skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

31 lipca 2017, 13:28 Złota Joanna

Joanna Mazur wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim zdobyła złoty medal na 1500 m podczas odbywających się niedawno w Londynie Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Zawodniczka startowała w kategorii T11 (osoby niewidome).

Reprezentantka tarnowskiego Startu dostarczyła kibicom wielu emocji. – A widzieliście to? Niesamowity bieg na 1500 m podczas mistrzostw świata niepełnosprawnych w Londynie. Wyścig zakończył się zwycięstwem naszej reprezentantki Joanny Mazur, która wspólnie ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim popisała się fenomenalnym finiszem, przebijając się na ostatnim okrążeniu z czwartego miejsca na pierwsze! Zobaczcie skrót biegu i decydujące o wygranej ostatnie metry rywalizacji. NIE-SA-MO-WI-TE! – pisał na Facebooku Adam Małysz.

Drugie miejsce zajęła Maritza Arango Buitrago z Kolumbii (z przewodnikiem Jonathanem Sanchezem Gonzalezem), a trzecie – Chinka Zheng Jin (z przewodnikiem Wangiem Zipengiem). Oprócz złota Polka wywalczyła w Londynie jeszcze dwa medale – srebro na 800 m i brąz na 400 m.
Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce trwały od 14 do 23 lipca 2017 r. Z Polski wyjechało na nie 49 zawodników. W tabeli medalowej reprezentacja Polski zajęła 12. miejsce, zdobywając w Londynie 29 medali. Wygrali Chińczycy z 65 krążkami, w tym 30 złotymi. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z USA, którzy zdobyli 59 medali, w tym 20 złotych, a trzecie – Brytyjczycy z 39 krążkami, w tym 18 z najcenniejszego kruszcu.