skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

12 lipca 2017, 12:40 Lepsza ja - joga dla niewidomych w stolicy

Pomaga pozbyć się napięć, wzmacnia mięśnie, uczy właściwego rozciągania – joga to ciekawy sposób na zadbanie o własne zdrowie i kondycję. Taką właśnie aktywność dla osób z dysfunkcją wzroku proponuje w stolicy Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.

Ćwiczenia zaczerpnięte z jogi pomagają usunąć sztywności powstałe w wyniku przykurczy, napięć codziennego trybu życia. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się łagodnym rozciąganiem i wzmacnianiem poszczególnych części ciała. Ćwiczenia wpływają korzystnie na świadomość i możliwości ciała, co ułatwi panowanie nad nim i poruszanie się. Jednym z celów zajęć będzie też nauka radzenia sobie ze stresem i łagodzenie jego objawów.

Zajęcia będą odbywały się w wakacje, w każdy czwartek w czasie trwania wystawy „Lepsza ja” (13.07, 20.07, 27.07, 3.08, 10.08, 17.08, 24.08), o godz. 18. Udział w nich jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Można przychodzić na pojedyncze zajęcia lub cały cykl.
Czas trwania: 1 godzina, zbiórka w holu głównym
Na zajęcia dobrze przyjść w stroju swobodnym. Uczestnicy ćwiczą boso, na matach przy udziale trenera i osób asystujących. Na zajęcia dobrze przyjść minimum 2 godziny po niewielkim posiłku.
zapisy: Anna Zdzieborska a.zdzieborska@zacheta.art.pl, tel. 225569642. Wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, organizatorzy proszą o kontakt.

Zajęcia organizowane są w ramach wystawy "Lepsza ja", która podejmuje temat współczesnej kultury indywidualizmu, aktualnego obecnie dążenia do kreowania nowej, lepszej wersji siebie. Jak żyć lepiej i zdrowiej? Jak być szczęśliwym? To pytania, na które coraz częściej szukamy odpowiedzi. Wystawa "Lepsza ja" składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Sale galerii nie będą służyć prezentacji obiektów sztuki, wypełnią je ludzie i działania.

Barbara Poniatowska — trenerka jogi i instruktorka relaksacji, absolwentka Podyplomowych studiów relaksacji i jogi na warszawskim AWF. Stworzyła autorski program radzenia sobie ze stresem metodą relaksacji połączonej z ćwiczeniami typu joga i wizualizacja.