skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

5 kwietnia 2017, 14:59 Wyspa Młyńska bez barier

„Wyspa Młyńska – bez progów i barier” to projekt, który został nominowany w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”.

Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy zamontowano już udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek – płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

Montaż multimedialnej tablicy to inicjatywa Honoraty Borawy, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy, i Eweliny Czerwińskiej, kierownika Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Wyposażona jest w napisy brajlowskie oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków znajdujących się na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaiczne. Inwestycja została zrealizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to 50 tys. zł.

Kolejnym elementem projektu jest stworzenie 30 planów dotykowych, które pomogą osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Będą one dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z terenu Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.

Zagłosować na tę inicjatywę może każdy internauta, który do 28 kwietnia 2017 r. kliknie w link „popieram” na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2017/nominacje/bydgoszcz-wyspa-mlynska-bez-barier,91369.html.