skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

2 marca 2017, 14:57 Tyflogaleria PZN w marcu 2017

Kino, filharmonia i salon literacki w jednym? Tak, to możliwe. Do tego zarówno miejsce, jak i wszystkie spotkania w pełni dostępne dla osób niewidomych. Tyflogaleria PZN zaprasza na marcowe wydarzenia bez barier!

7 marca – godzina 16.00, film z audiodeskrypcją: „Daas” – dramat kostiumowy z 2011 roku, scenariusz i reżyseria Adam Panek. Czas trwania filmu: 1 godz. 42 min. Prezentowany na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nagrodzony w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 30. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie obraz Adriana Panka to opowieść o śledztwie radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej, Henryka Kleina. „Daas” obnaża połączenie religii i świeckiej władzy, erotyki i wiary, idealizmu i perfidii. To moralitet o przegranej ideałów i konieczności dostosowania się do tego, co jest rzeczywistością pozbawioną mrzonek o poprawianiu świata.
Te bardzo uniwersalne tematy zostały pokazane przez Panka w realiach XVIII wieku, w konwencji kryminału. Film „Daas” jest wielowymiarowy i daje szerokie możliwości interpretacji historii.

14 marca – godzina 16.00, literacki wtorek, „Wyprzęganie kultury” – spotkanie autorskie Ireny Stopierzyńskiej, poetki, publicystki, malarki, członka Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Klubu Twórczości „ŻAR” zastępcy redaktora naczelnego Kwartalnika „Sekrety Żaru”, animatorki grupy literackiej „Poetica”. Irena Stopierzyńska od lat interesuje się zmianami zachodzącymi w szeroko pojętej kulturze, w tym w wytworach określonych kulturą artystyczną.

21 marca – godzina 17.00, koncert „Jan Sebastian Bach i przyjaciele – Friedrich Bach, Johan Georg Albrechtsberger, Joseph Haydn” w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FURIBONDO.

28 marca – godzina 16.00, literacki wtorek, „Czerwona sukienka” – spotkanie autorskie Miry Umiastowskiej (pedagog, trener, poetka). Jest autorką m.in. „Tryptyku Świat za burtą”, w skład którego wchodzą: „Ryba nie ma okien” (2015), „Bezpieczeństwo Małgorzaty” (2016), „Wielka Ryba” (wciąż pływa!). Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. Nagrodzona m.in. w XV Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej, współautorka prac zbiorowych: almanachów wydawanych pod patronatem Klubu Literackiego Metafora, antologii międzynarodowych wydanych z ramienia Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz albumu literacko-malarskiego Warszawskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831-22-71 w. 258,
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl.