skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

24 lutego 2017, 11:03 Płyty z audiodeskrypcją na Konwiktorskiej

W Dziale Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS, poza książkami brajlowskimi, książką mówioną czy publikacjami tyflologicznymi, można wypożyczyć filmy z audiodeskrypcją na płytach DVD. W zbiorach DZdN znajduje się obecnie 66 tytułów. Są to filmy polskie i zagraniczne. Wśród nich są niewątpliwe klasyki, np. komedie w reżyserii Stanisława Barei „Miś”, „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana”, czy też wspaniałe adaptacje filmowe powieści, takie jak „Krzyżacy” Aleksandra Forda albo „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana. Zbiór jest stale powiększany o nowości, nie brakuje tytułów z ostatnich lat, jak „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego czy „Młodość” Paolo Sorrentino. Pełną listę filmów można znaleźć na stronie dzdn.pl w zakładce „Spis filmów z audiodeskrypcją na płytach”. Wszystkie filmy na DVD są dostępne w wypożyczalni książki mówionej DZdN.
Poza tym przypominamy, że w serwisie wypożyczeń on-line DZdN na stronie wypozycz.dzdn.pl można pobrać ścieżki dźwiękowe filmów z audiodeskrypcją. Aktualnie znajduje się tam 126 ścieżek, a zbiór ten systematycznie się powiększa, głównie dzięki współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, które przygotowuje je w ramach projektu: Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” – ikfon.defacto.org.pl współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie 45 ze 126 ścieżek jest przekazanych przez Stowarzyszenie „De Facto”.
Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS serdecznie zaprasza do wypożyczania filmów z audiodeskrypcją na płytach oraz ścieżek dźwiękowych dostępnych w serwisie on-line.